Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVSAM), Çevre Topluluğu ve Çevre Mühendisliği Bölümü iş birliğiyle düzenlenen “Genç Su Buluşmaları Çalıştayı” büyük bir katılımla gerçekleşti.
Genç Su Buluşmaları Çalıştayı, su kaynaklarımızın geleceğini şekillendirecek genç nesillere ilham vermek için önemli bir platform olarak öne çıkıyor.
Çalıştaydan Detaylar
Çalıştay, su kaynaklarının korunması, verimli kullanımı ve sürdürülebilir yönetimi konularını ele almak üzere Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı. Çalışmaya, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, İTÜ-KKTC eski Rektörü Prof. Dr. Cumali Kınacı, çeşitli bakanlık temsilcileri ve çok sayıda akademisyen katıldı.Öne Çıkanlar
- Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal'ın Açılış Konuşması: Su israfı ve çevresel tehlikeler üzerine dikkat çekti.
- Prof. Dr. Cumali Kınacı ve Uzman Hülya Silkin’in Sunumları: Su verimliliği ve iklim değişikliğinin su kaynakları üzerindeki etkileri anlatıldı.
- Panel ve Sunumlar: Su yönetimi ve çevre mühendisliği alanında çeşitli konular tartışıldı.
Etkinlik Özeti
Etkinlikte, OMÜ Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Feryal Akbal ve ÇEVSAM Müdürü Prof. Dr. Nurdan Gamze Turan gibi isimler, su yönetimi konusunda bilgilerini paylaştı. Ayrıca, lise öğrencilerinin de katılımıyla gençlerin çevresel sorunlara duyarlılığı pekiştirildi.Gençler ve Su Yönetimi
OMÜ bünyesindeki lise ve üniversite öğrencileri, çalıştayda aktif roller alarak su kaynaklarının geleceği adına projeler ve fikirler geliştirdi. Bu bölüm, öğrencilerin çevresel sorunlara pratik çözümler bulma potansiyellerini ortaya koydu.Toplum ve Sürdürülebilirlik
Çalıştay, su kaynaklarının korunması gerektiğinin altını çizen önemli bir akademik ve sosyal etkinlik oldu. OMÜ, bu tür etkinliklerle çevresel sürdürülebilirliği destekleme misyonunu pekiştiriyor ve toplumda farkındalık yaratıyor.![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2024/04/6621832fb3d6c.png)