Corona virüsü Ardından Lassa ateşi İnsanların Kabusu Oldu

Dünyayı sarsan Corona virüsü Ardından Nijerya'dan gelen Lassa ateşi virüsü İnsanların Kabusu haline geldi. Bir ayda 41 kişinin ölümüne neden olan lassa ateşi hastalığı ayrıntıları insanlar tarafından merak edilmeye başladı.

Sağlık 29.01.2020, 21:58 29.01.2020, 22:45
Corona virüsü Ardından Lassa ateşi İnsanların Kabusu Oldu

Corona virüsü nedir, nerede nasıl çıktı? merak edilirken şimdilerde ise Nijerya'da doğarak dünyayı sarsan Lassa ateşi nedir? Lassa ateşi hastalığı belirtileri nelerdir? gibi sorulara cevap aranıyor.

Ocak ayı başından beri ülkenin 19 eyaletinde 258 vaka tespit edildi. Yaklaşık yarım asır önce ortaya çıkan hastalık geçtiğimiz yıl 170 kişinin ölümüne neden olmuştu. Nijerya Hastalık Kontrol Merkezinden (NCDC) yapılan açıklamada, ülkede salgının her gün artmasından dolayı "acil durum ilan edildiği" ve salgınla mücadelede yeni çalışmalara başlandığı belirtildi.

Lassa Ateşi Hastalığı nedir, ne zaman, nerede çıktı?

Batı Afrika'da görülen akut viral bir hastalık olarak açıklananve İlk vakalar Nijerya'nın Lassa bölgesinde görüldüğü için bu ismi LASSA ATEŞİ VİRÜSÜ olarak ifade edilen bu hastalık, Etken Arenaviridae ailesine mensup, tek iplikli bir RNA virüsü olarak belirtiliyor. Mali, Togo, Gana, Liberya ve Sierra Leone gibi birçok Afrika ülkesinde görülen Lassa ateşine Nijerya'da ilk olarak 1969'da ülkenin kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde rastlanmıştı.

Fare dışkısıyla temas sonucu bulaşan hastalık, insandan insana geçebiliyor ve ölümcül kanamalı ateşe yol açıyor.

Lassa Ateşi'nin belirti şöyle: virüsle temastan 1-3 hafta sonra ortaya çıkıyor. Yaklaşık %80 hastada semptomlar hafif ve tanı konulamaz düzeydedir. Hafif semptomlar hafif ateş, başağrısı, genel kırıklık ve halsizlik şeklindedir. Enfekte kişilerin %20'sinde semptomlar ciddileşebilir. Kanamalar( dişetleri, gözler veya burun kanamaları gibi), solunum sıkıntısı, tekrarlayan kusmalar, yüzde ödem, göğüs, sırt, karın ağrısı ve şok gelişebilir. Ensefalit, tremorlar ve işitme kaybı gibi nörolojik problemler de tariflenmiştir. İlk semptomların ortaya çıkmasından sonra iki hafta içinde çoklu organ yetmezliğine bağlı ölüm görülebilir. (hastaneye yatırılan vakaların %15-20'si) Ölüm oranı hastalığa yakalanan, özellikle 3. trimestirde ki hamile kadınlarda daha yüksektir. Spontan düşük; enfekte annelerin fetuslarının %95'nin ölümüyle sonuçlanan ciddi bir komplikasyondur.

Lassa Ateşi'nin en sık komplikasyonu sağırlıktır. Vakaların yaklaşık 1/3'ünde değişik derecelerde sağırlık oluşur ve çoğunda da kalıcıdır. 

LASSA ATEŞİ NASIL BULAŞIR MI?

Lassa Ateşi hayvan kaynaklı bir hastalıktır. Vektörü çok memeli sıçan “Multimammate rat” olarak bilinen Mastomys natalensis'tir. Bu kemirgen bir kez enfekte olduktan sonra uzun bir sure virüsü idrarıyla çıkarır. Mastomys kemirgenleri Batı, Doğu ve Merkez Afrika'da ki savanalarda ve ormanlarda yaygın olarak bulunurlar. Evlerde ve gıda saklanan bodrumlarda kolayca yerleşirler.

Lassa virüsünün insanlara bulaşması en çok gıdalarla ve solunum yoluyla meydana gelmekte, Mastomys kemirgenlerinin çıkartılarıyla (idrar, dışkı) doğrudan temas, çıkartılarla kirlenmiş objelere dokunmak, kontamine gıdaları yemek veya açık yara ve kesiklerin maruziyetiyle enfeksiyon gelişebiliyor. Kemirgenlerin yaşadığı ortamların süpürülmesi esnasında havaya karışan enfekte küçük partiküllerin solunum yoluyla alınmasıyla ve ilave olarak kemirgenler yiyecek olarak tüketilmek amacıyla yakalanırken ve hazırlanırken de bulaşabiliyor

LASSA ATEŞİ TEDAVİSİ NEDİR?

Lassa Ateşi'nde semptomlar çok değişiktir ve hastalığa özgü değildir. Bu nedenle klinik teşhis genellikle zordur. Tanı için en sık serolojik testler kullanılır. Tedavide bir antiviral ilaç olan Ribavirin'le başarılı sonuçlar alınmaktadır. İlacın hastalığın erken döneminde verildiği takdirde çok etkili olduğu gösterilmiştir. Hastalar mutlaka semptomlara yönelik destek tedavisi de almalıdır.

Corona virüsü Nedir, nereden çıktı Bulaşıcı mı?

Merkezi Çin'in Wuhan kenti olan koronavirüsü salgını nedeniyle şu ana kadara 106 kişi yaşamını yitirdi, Dünyanın harekete geçtiği corona virüsü ile ilgili önemler dünya ülkelerini alarma geçirdi. 2 bin 744 kişi koronavirüsüne yakalandı. Virüs bulaşan insan sayısının çoğunluk kısmını Çin'in Hubei eyaletinde ve Wuhan şehri ile yakınındaki şehirler bulunuyor.
Dünya Sağlık Örgütü, coronavirüsünü soğuk algınlığı semptomlarıyla başlayan ve çok tehlikeli sağlık sorunlarına neden olan MERS ve SARS virüsleri ile aynı aileden tanımlıyor. Coronavirüsü, MERS ve SARS tipi virüsler hayvanlar ve insanlar arasında bulaşıyor. SARS'ın misk kedisinden insana, MERS virüsünün ise deveden insana bulaştığı tahmin ediliyor. corona virüsüne sahip hayvanlardan insana bulaşan bir örnek daha bilinmediği belirtiliyor. Corona Latince taç anlamına gelmektedir. Mikroskop altında virüse bakıldığında şekli, ışık hüzmesi şeklinde bir taca benzetiliyor. Çinli yetkililerin 7 Ocak'ta tanımladığı ve 2019-nCoV olarak adlandırdığı Coronavirüsü daha önce insanlarda tanımlanmamış yeni bir tür.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
16°
az bulutlu