Silivri Belediyesi, Annelerle Uzman Doktorları Bir Araya Getiriyor

13 Aralık 2019 Cuma günü Silivri Belediyesi ile birlikte düzenlelen, “Bebeklerde ve Küçük Çocuklarda Tamamlayıcı Beslenme” konulu buluşmada, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Palabıyık bebek beslenmesiyle ilgili merak edilenleri annelerle paylaştı.

Sağlık 15.12.2019, 00:08 15.12.2019, 01:01
Silivri Belediyesi, Annelerle Uzman Doktorları Bir Araya Getiriyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Palabıyık bebek beslenmesiyle ilgili merak edilenleri annelerle paylaştı.

Uzm. Dr. Murat Palabıyık: “Sağlıklı beslenmenin önemli unsurlarından olan sebze tüketimini bebeklere sevdirmek için sebzeleri lezzetlendiren ilikli kemik suyu büyük kolaylıklı sağlıyor. Havaların soğumasıyla birlikte bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendiren kemik suyu ihtiva eden gıdaları tüketmeleri sağlıklı bir kış dönemi geçirmeleri açısından önemli.”

Silivri Belediyesi’nin de katkılarıyla Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Palabıyık’ı annelerle buluştu.

0-3 yaş arası çocuk sahibi tüm ebeveynlere açık olan “Bebeklerde ve Küçük Çocuklarda Tamamlayıcı Beslenme” konulu seminer 13 Aralık 2019, Cuma günü annelerin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Bebekler, 1 yaşına kadar yüksek oranda karbonhidrat gereksinimi duyuyor

Seminerde konuşan Uzm. Dr. Murat Palabıyık, anne sütü ile beraber bebeklerde ek gıdaya geçişin altıncı aydan itibaren başlanabileceğininin altını çizdi. Altıncı aydan itibaren başlayan ek gıdaya geçiş döneminin besin seçimi açısından ailelerin kafasını en çok karıştıran konulardan birisi olduğunu söyleyen Palabıyık, “erken yaşlarda kazanılan alışkanlıklar çocukluk dönemini ve sonrasını etkilediğinden sağlıklı beslenme alışkanlığı daha bebeklik döneminde temelleri atılması gereken önemli bir konudur. Bu nedenle anne sütü ile birlikte ek gıdaya geçiş sürecinde doğru ve sağlıklı beslenme, gelecek için kilit rol oynuyor. Bebeğin büyüme ve gelişiminin aynı hızda devam etmesi için artan protein, enerji, demir, vitamin ve mineral gereksinimleri karşılanmalıdır. Bu nedenle de bebeğin ek gıdalara başlaması ve yeni tatlara alışması gerekir. Bununla beraber bebekler, 1 yaşına kadar yüksek oranda karbonhidrata gereksinim duyuyorlar. Bu ihtiyacın önemli bir bölümü tahıllı gıdalarla birlikte kaşık mamalarından rahatlıkla sağlanabilir.” dedi.

Organik ve Doğal Gıdalar

Seminerde annelerden gelen soruları da yanıtlayan Palabıyık kış aylarında bağışıklık sistemini kuvvetlendiren önerilerini de annelerle paylaştı. Palabıyık, sağlıklı beslenmenin önemli unsurlarından olan sebze tüketimini bebeklere sevdirmek için sebzeleri lezzetlendiren ilikli kemik suyu büyük kolaylıklı sağladığına dikkat çekerek, "havaların soğumasıyla birlikte bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendiren kemik suyu ihtiva eden gıdaları tüketmeleri sağlıklı bir kış dönemi geçirmeleri açısından önemlidir. Buna ek olarak unutulmamalıdır ki organik ve doğal gıdalar bebeklere sağlıklı bir beslenme sunarken prebiyotik açıdan zengin gıdalar bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve beyin fonksiyonlarını geliştiriyor.” dedi.

Silivri Belediyesi ve Hero Baby tarafından düzenlenen etkinliklerde “Sağlıklı Bebekler Mutlu Yarınlar” seminerleri bebeklerin doğru ve sağlıklı beslenmesi adına ebeveynleri bilinçlendirmeyi amaçladığı belirtildi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)