Çölyak Farkındalık Yürüyüşü, Samsun’un Atakum ilçesinde düzenlendi. Etkinlik, Samsun Cumhuriyet Kadınları Bando Takımı eşliğinde başladı ve Çobanlı İskelesi'nde sona erdi. Samsun İl Sağlık Müdürü Mustafa Uras, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Eyüp Çakır ve Çölyak ve Glütensiz Beslenme Derneği Başkanı Sara Kosif gibi önemli isimlerin yanı sıra, çölyak hastaları, aileleri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.
Glütensiz Kafe Müjdesi
Yürüyüş sonrası yapılan değerlendirmelerde, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan'ın talimatıyla, şehir merkezindeki "Balık Evi" olarak bilinen yapının Çölyak hastaları için özel bir kafeye dönüştürüleceği açıklandı. Bu kafe, Çölyak hastalarına her türlü glütensiz ürünü sunacak.Sağlık Müdüründen Destek Mesajı
Samsun İl Sağlık Müdürü Mustafa Uras, çölyak hastalığının çocuklardaki büyüme ve gelişme geriliği gibi ciddi sorunlara yol açabileceğine dikkat çekerek, "Bu hastalığa dikkat çekmek ve çölyak hastalarımızın yanında olduğumuzu göstermek için buradayız," dedi.Dernek Başkanından Teşekkür
Samsun Çölyak ve Glütensiz Beslenme Derneği Başkanı Sara Kosif, derneğin 2019 yılında kurulduğunu ve Samsun'daki çölyak hastalarını bilinçlendirmek, onların glütensiz gıdalara ulaşmasına yardımcı olmak amacıyla faaliyet gösterdiklerini belirtti. Kosif, Belediye Başkanı Halit Doğan'ın Glütensiz Kafe yapılacağını açıklamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.Bu farkındalık yürüyüşü, çölyak hastalığına karşı toplumsal bilinci artırmak ve hastalara destek olmak amacıyla önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.
![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2024/05/664104346305d.png)
Yürüyüş sonrası yapılan değerlendirmelerde, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan'ın talimatıyla, şehir merkezindeki "Balık Evi" olarak bilinen yapının Çölyak hastaları için özel bir kafeye dönüştürüleceği açıklandı. Bu kafe, Çölyak hastalarına her türlü glütensiz ürünü sunacak.Sağlık Müdüründen Destek Mesajı
Samsun İl Sağlık Müdürü Mustafa Uras, çölyak hastalığının çocuklardaki büyüme ve gelişme geriliği gibi ciddi sorunlara yol açabileceğine dikkat çekerek, "Bu hastalığa dikkat çekmek ve çölyak hastalarımızın yanında olduğumuzu göstermek için buradayız," dedi.Dernek Başkanından Teşekkür
Samsun Çölyak ve Glütensiz Beslenme Derneği Başkanı Sara Kosif, derneğin 2019 yılında kurulduğunu ve Samsun'daki çölyak hastalarını bilinçlendirmek, onların glütensiz gıdalara ulaşmasına yardımcı olmak amacıyla faaliyet gösterdiklerini belirtti. Kosif, Belediye Başkanı Halit Doğan'ın Glütensiz Kafe yapılacağını açıklamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.Bu farkındalık yürüyüşü, çölyak hastalığına karşı toplumsal bilinci artırmak ve hastalara destek olmak amacıyla önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.
![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2024/05/6641036dc9018.png)