Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) her yıl geleneksel olarak düzenlediği İlk 1000 İhracatçı Raporu 2023 sonuçları açıklandı. Bu listede yer alan firmalar, Türkiye'nin ihracat performansını gösteren en önemli göstergelerden biri olarak kabul ediliyor. Samsun’dan 9 firmanın bu listede yer alması, şehir adına büyük bir gurur kaynağı oldu.
Samsun’un Gururu: TİM Listesinde 9 Firma
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, TİM listesine giren Samsunlu firmaları başarılarından dolayı kutladı. Murzioğlu, bu firmaların Samsun’un ekonomik büyümesine önemli katkılar sağladığını belirterek, “Türkiye’nin dev firmaları arasında kendilerine yer bulan tüm firmalarımızın işverenlerini ve emekçilerini kutluyorum. Böylesine önemli bir listede 9 firmayla temsil ediliyor olmak Samsun adına gurur vericidir” dedi.
Samsun'dan TİM Listesinde Yer Alan Firmalar
- Sampa Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.:
216 milyon 359 bin 720,90 dolarlık ihracatla 123. sırada yer aldı. - Ulusoy Un San. ve Tic. A.Ş.:
127 milyon 286 bin 355,58 dolarlık ihracatla 210. sırada yer aldı. - Samsun Yurt Savunma San. ve Tic. A.Ş.:
105 milyon 155 bin 523,90 dolarlık ihracatla 267. sırada yer aldı. - Sürsan Su Ürünleri San. ve Tic. Anonim Şti.:
101 milyon 232 bin 65,38 dolarlık ihracatla 282. sırada yer aldı. - Borsan Kablo Elektrik Aydınlatma İnş. San. ve Tic. A.Ş.:
75 milyon 195 bin 321.50 dolarlık ihracatla 383. sırada yer aldı. - Unsan-Un San. ve Tic. A.Ş.:
63 milyon 603 bin 639.77 dolarlık ihracatla 456. sırada yer aldı. - Pakun Üretim Gıda San. ve Tic. A.Ş.:
55 milyon 742 bin 865.41 dolarlık ihracatla 531. sırada yer aldı. - İsminin açıklanmasını istemeyen firma:
32 milyon 704 bin 990,75 dolarlık ihracatla 934. sırada yer aldı. - Vezirköprü Orman Ürünleri ve Kağıt San. A.Ş.:
31 milyon 723 bin 629.59 dolarlık ihracatla 968. sırada yer aldı.
Başkan Murzioğlu’ndan Tebrik
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, yaptığı açıklamada, TİM’in açıkladığı, 2023 Yılı İlk 1000 İhracatçı Firması’ listesinde yer alan Samsunlu firmaları başarılarından ötürü kutladı. Samsun’un ekonomik büyümesini destekleyen firmaların elde ettiği bu başarının şehir için büyük önem taşıdığını ifade eden Başkan Murzioğlu, “Öncelikle Türkiye’nin dev firmaları arasında kendilerine yer bulan tüm firmalarımızın işverenlerini ve emekçilerini kutluyorum. Böylesine önemli bir listede, 9 firmayla temsil ediliyor olmak Samsun adına gurur vericidir. Listeye giren firmalarımız yaptıkları ihracatla, ilimizin 2023 yılı ihracatının yaklaşık yüzde 64’ünü karşıladılar. Kentimizin üreten, katmadeğer yaratan firmalarının başarıları takdire şayandır. Gönül isterdi ki bu listede daha çok Samsunlu firma olsun. Bizler ihracatın kalkınmada ne denli önemli bir faktör olduğunun farkındayız. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da, eğitimlerimizle, danışmanlıklarımızla, 7/24 kesintisiz belge hizmetimizle ve yetiştirdiğimiz dış ticaret uzmanlarımızla şehrimizin ihracatını geliştirmenin çabası içinde olmaya devam edeceğiz. Elimizden gelen tüm gücümüzle sanayicilerimizin yanında, katkı sunmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.
Uluslararası Rekabet ve Sürdürülebilirlik
Murzioğlu, firmaların uluslararası arenada rekabet edebilirliklerini artırmak ve sürdürülebilirliklerini sağlamak için çeşitli eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunduklarını belirtti. “Kentimizin üreten, katma değer yaratan firmalarının başarıları takdire şayandır. Gönül isterdi ki bu listede daha çok Samsunlu firma olsun. Bizler ihracatın kalkınmada ne denli önemli bir faktör olduğunun farkındayız” dedi.
İlgili Haberle