Alexa
banner314

AİHL Öğrencileri Almanya Yolunda

Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi örencileri Almanya’nın Wesselling kentinde DİTİB’e (Diyanet İşleri Türk İslam Birliği) bağlı camilerde imam-hatiplik, Kur’an kursu öğreticiliği ve müezzinlik stajı yapacağı açıklandı.

AİHL Öğrencileri Almanya Yolunda

Okulun İngilizce Öğretmeni Ahmet Boylu’nun koordinatörlüğünde hazırlanan proje “Erasmus+ Ana Eylem 1: Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personelinin Öğrenme Hareketliliği” alanında hibe almaya hak kazanmıştır. Bu alanda desteklenmeye hak kazanan 526 proje içinde tek İmam Hatip Okulu projesi olma özelliğiyle büyük bir başarıya imza atmıştır.

İmamlık, müezzinlik, Kur’an öğreticiliği gibi mesleki uygulamaları içeren faaliyet Wesselling’deki Türklerin yaptırdığı camide 2018 yazında gerçekleşecek ve 4 hafta sürecek. Ayrıca proje, katılımcıların hafta sonları Wesseling civarındaki kiliseleri ziyaretini, kilise görevlileri ile buluşmayı, Köln merkezdeki Dom Kilisesi’ni ziyaretini, Mülheim’daki Türk Huzurevini ziyaretini de kapsamaktadır.  

Ahmet Boylu: “Öğrencilerin okulun camisinde ve çevredeki camilerde yaptıkları mesleki uygulamanın benzerini Almanya’daki camilerde yapacak olmaları, mesleki yeterliliklerinin yanı sıra yabancı dil yeterliliklerini ve becerilerini artıracağı muhakkaktır. Projemizin hedeflerinden biri de öğrencilerimizin Batı dillerinden en az birini ana dili gibi konuşabilmesidir.” dedi.

Kaynak: İHA

YORUM EKLE

banner307

banner313