Alexa
banner322

Geçmişten Günümüze Samsun Belediye Başkanları ve İsimleri

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı ne zaman kuruldu? Şu an atama ile Samsun Büyükşehir belediye başkanı Zihni Şahin'dir. Peki Samsun Belediyesi'nin kuruluşundan bu güne başkanların isimleri nedir? Samsun Belediyesine kaç başkan gelmiştir?

Geçmişten Günümüze Samsun Belediye Başkanları ve İsimleri

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun il sınırlarının belediye işlerini yürüten devlet kuruluşu olarak tarif ediliyor. Samsun Büyükşehir belediye başkanı Zihni Şahin'dir. 

Zihni Şahin, Bafra Belediye Başkanlığı görevi esnasında Yusuf Ziya Yılmaz’ın milletvekili adaylığı için istifa etmesi ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterilerek, 3 Mayıs 2018 tarihinde Samsun Büyükşehir meclisinde yapılan oylama sonucunda Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi.

Samsun Belediyesinin kuruluşu Kanun-ı Esasî ile birlikte belediye sistemini uygulama kararı ile kurulmuştur. Taşra belediyeleri arasında yer alan Samsun Şehremaneti, 1893 yılına kadar bu şekilde idare edilmekte iken belediye başkanı 1893 yılında ilk defa halkın seçimi ile işbaşına getirilmiştir.

Cumhuriyetin ilanından sonra 2 Eylül 1993 tarihinde kabul edilen 504 numaralı kanun hükmünde kararname ile büyükşehir belediyesi olmuştur. 

6 Mart 2008'de kabul edilen 5747 numaralı kanun ile Atakent, Kurupelit, Altınkum, Çatalçam ve Taflan beldelerinin birleşerek Atakum beldesine katılmıştır.  Gazi ve Yeşilkent beldelerinin İlkadım'a katılmasıyla İlkadım ilçesi kurulmuştur.Canik beldesinin de ilçe yapılması kararı verilmiştir.  Büyükşehir ilçeleri, Atakum, Canik, İlkadım ve Tekkeköy olarak belirlenmiştir. 12 Kasım 2012 tarihinde kabul edilen ve 2014 yerel seçimleri ile yürürlüğe giren 6360 sayılı kanunla birlikte Samsun bir bütünşehir haline gelmiştir.

Samsun'da en uzun süre Büyükşehirbelediye başkanlığını Yusuf Ziya Yılmaz yapmıştır. (18 yıl 141 gün) 

Samsun'da belediye başkanları Listesi

Emrullah Efendi 1869  - 1869 

Mehmet Kaptan Ağa 1869  - 1872 

Hacı İsmail Efendi 1872 - 1878 

Hasan Tahsin Efendi 1879 - 1881 

Mahmut Bey 1881 - 1883 

Müftüzade Halim Efendi 1883 - 1889 

Mustafa Efendi 1890 - 1896 

Şişboyun Ahmet Rağıp Efendi 1896 - 1904 

Hacı Hafız Reşat Efendi 1904 - 1905 

Gebilizade Mustafa Necip Efendi 1905 - 1907 

Şükrü Efendi 1907 - 1908 

Papasoğlu Yorgaki Efendi 1908 - 1909 

Gebilizade Mustafa Necip Efendi 02 Şubat 1909  - 1914 14-

Kansızzade Osman Hayri Bey 914 - 1919 15

Ahmet Efendi 1919  - 1919 

Ali Rıza Bey 1919 - 1920 

Nihat Bey 1920 - 1921 

Pepelek Hasan Efendi 1921 - 1922 

Ömer Bey 1922 - 1922 

Şefik Avni Özüdoğru 1922 Haziran - 1924 

Boşnakzade Ahmet Resai Bey Haziran 1924 - 1 Mart 1925 

Şefik Avni Özüdoğru 01 Mart 1925 -Haziran 1925 

İbrahim Veysi Bey Haziran 1925 - Ağustos 1925 

Ömer Niyazi Karataş Ağustos 1925-Kasım 1925 

Çubukçuzade Mehmet Suphi Bey Kasım 1925 - 1 Mart 1927 

Yelkencizade Şükrü Bey 1 Mart 1927 - 9 Eylül 1928-1 yıl 192 gün 

Hacızade Rüstem Bey 9 Eylül 1928 - 1928 

Rahmi Taşhan 1928 - 1 Mart 1929 

Hacı Hüseyinzade Baha Bey 1 Mart 1929 - 10 Nisan 1929-40 gün 

Faik Bey 10 Nisan 1929 - 20 Ekim 1930 -1 yıl, 193 gün 

Boşnakzade Ahmet Resai Bey 20 Ekim 1930-8 Mart 1931-139 gün Seçim-SCF - 1930 

Faik Bey 8 Mart 1931 - 14 Nisan 1931 - 37 gün 

Kefelizade Sami Bey 14 Nisan 1931 - 1 Ağustos 1932 - 1 yıl, 109 gün  

Kefelizade İhsan Bey 1 Ağustos 1932 - 10 Ocak 1934 - 1 yıl, 162 gün

Hasan Umur; 10 Ocak 1934 - 25 Ekim 1934 - 288 gün 

Nazif Biğat 25 Ekim 1934 - 25 Ocak 1935 - 92 gün 

Hüsnü Yeğen 25 Ocak 1935 - 8 Ağustos 1935 - 195 gün 

Naşit Fırat  8 Ağustos 1935 - 2 Kasım 1938 - 3 yıl, 86 gün 

Necmettin Divitçioğlu 2 Kasım 1938 - 1 Nisan 1940 - 1 yıl, 151 gün 

Rüstem Mesutoğlu 4 Haziran 1940 - 2 Kasım 1942 - 2 yıl, 151 gün 

Mümtaz Arkayın 2 Kasım 1942 - 24 Nisan 1943 - 173 gün 

Ahmet Eymir; 24 Nisan 1943 - 26 Temmuz 1946 - 3 yıl, 93 gün 

Muhittin Özkefeli 1 Eylül 1946 - 17 Kasım 1948 - 2 yıl, 77 gün 

Sami Arım 17 Kasım 1948 - 8 Mart 1950 - 1 yıl 111 gün 

İsmail Yurtsever 8 Mart 1950 - 8 Eylül 1950 - 184 gün 

Nurettin Cerit 8 Eylül 1950 - 8 Ağustos 1951 - 334 gün 

Hamit Erip Kember 8 Ağustos1951 - 16 Ocak 1953 - 1 yıl, 161 gün 

Nüzhet Ulusoy 16 Ocak 1953 - 11 Eylül 1957 - 4 yıl 238 gün - Seçim-DP-1955 

Muzaffer Uzar 1 Ekim 1957 - 27 Mayıs 1960 - 2 yıl, 239 gün 

Turan Ergüngör 27 Mayıs 1960 - 22 Haziran 1960 - 26 gün-Atama         

Mustafa Rauf İnan 22 Haziran 1960 - 2 Kasım 1960 - 133 gün - Atama 

Fahrettin Erverdi 2 Kasım 1960 - 23 Ekim 1962 - 1 yıl, 355 gün-Atama         

Hamdi Ömeroğlu 23 Ekim 1962 - 21 Kasım 1963 - 1 yıl, 29 gün-Atama         

Bünyad Arsan 21 Kasım 1963 - 2 Haziran 1968 - 4 yıl, 194 gün-Seçim-AP-1963 

Kemal Vehbi Gül 2 Haziran 1968 -13 Eylül 1980 -12 yıl, 103 gün-Seçim-AP, Bağımsız-1968, 1973, 1977

Selahattin Ereren13 Eylül 1980 - 25 Mart 1984 - 3 yıl, 194 gün-Atama         

57-Kemal Vehbi Gül 25 Mart 1984 - 27 Ekim 1988 - 4 yıl, 216 gün-Seçim-ANAP-1984 

Ruhat Çetinkaya 27 Ekim 1988 - 26 Mart 1989-150 gün-Atama-ANAP belediye meclis üyesi    

Muzaffer Önder 26 Mart 1989 - 18 Nisan 1999 -10 yıl, 23 gün-Seçim-SHP, CHP-1989, 1994 

Yusuf Ziya Yılmaz 18 Nisan 1999-görevde-18 yıl, 141 gün-Seçim-ANAP, AK Parti 1999, 2004, 2009, 2014

Zihni Şahin Şu andaki başkan

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2018, 00:26
YORUM EKLE