Yandex Metrika

MHP'li Tekin'den 'Mithat Paşa' Tepkisi

Milliyetçi Hareket Partisi Samsun İl Başkanı Taner Tekin, Bir şehrin Kültürel Mirasını aceleci bir kararla harcamanın çok büyük hata olduğunu söyledi.

MHP'li Tekin'den 'Mithat Paşa' Tepkisi
27 Ağustos 2016 Cumartesi 13:40

Milliyetçi Hareket Partisi Samsun İl Başkanı Taner Tekin; İnsanların yaşadıkları şehirlerle aralarında kurdukları bağın değişik örneklerle sınıflandırılabileceğini  belirterek; "Fakat bazı önemli objeler vardır ki, onlar bütün şehir halkının ortak değeridir ve bazen farkına varmasakta aslında herkes için bir öneme sahiptir." dedi.

Bu anlamda Samsun’da da örneklendire bileceğimiz bir çok, yapı, mekan veya obje vardır. Bunlardan bir tanesi de Mithat Paşa Lisesi dir. Mithat Paşa Lisesi 1920’lerde eğitim faaliyetlerine başlamış ve neredeyse Cumhuriyetimizle yaşıt, son Türk Devletinin kuruluşundan bu güne kadar Samsun tarihine şahitlik etmiş önemli bir eğitim kurumudur.

Bu güne kadar on binlerle ifade edebileceğimiz mezun sayısının yanında, Samsun da kent bilinci ve insanların sosyal yaşamları anlamında da önemli bir merkezdir. Öyle ki okul, tarihi süreçte bir adres noktası haline gelmiş ve Mithat Paşa ismiyle birlikte tarihi, kültürel,  sosyal ve sosyolojik anlamda insanların hayatındaki yerini almıştır.  

Bu ve bunun gibi birçok etken, Mithat Paşa Lisesi ile ilgili alınmış olan nakil kararını önemli hale getirmektedir.

Mithat Paşa Lisesinin başka bir alana nakledilerek yerine başka bir okulun getirilmesi demek, bütün bu anlatmaya çalıştığımız unsurları yok saymak, Samsun da oluşturulmaya çalışılan kent kültürü ve kent bilinci gayretlerine de zarar vermektedir.

Bunun adı  imam hatip olabilir, meslek liseleri olabilir veya başka her hangi bir alanda eğitim veren  okul olabilir, şehrimizin ihtiyacı ne kadar ve neredeyse kurulmasının taraftarı ve destekçisiyiz. İhtiyaç duyulan İmam Hatip Lisesinin veya başka her hangi bir eğitim kurumunun oluşturulmasında yaşanan sıkıntıların veya eksikliklerin giderilmesinde,  Milliyetçi Hareket Partisi olarak bizlerde üstümüze düşen her türlü sorumluluğu almaya hazırız.

Fakat kurulu bir düzeni olan ve şehrin kültürüne mal olmuş bir yapıyı yok ederek yerine başka bir yapı kurmak, şehrin geçmişi ile geleceğinin bir biri ile olan bağını koparmaktır. Bu durumda şehre zarar vereceğinden, kabul edebileceğimiz bir durum değildir.
Mithat Paşa Lisesinin nakli öğrencilerin yeniden bir düzen kurmaları anlamı taşıyor ki; buda eğitim anlamında sorunların yaşanabileceği gerçeğini ortaya çıkarmaktadır, öğrencilerin okula servisle gidecek olmaları ise ailelere yeni ekonomik yükler bindirecektir.  Hal böyleyken insanımızın bir kesimine sıkıntı doğurarak başka bir kesime kolaylık sağlamak, ne hukuk devleti kurallarına nede vicdanlara sığacak bir durum değildir.

Ülkemizin her platformda birlik ve beraberlik yaşadığı şu günlerde, bu tür keyfi ve iyi hesap edilmeden yapılan uygulamalar nedeniyle,  insanımızın devlet kurumlarına olan güven duygularının da zarar göreceği kanaatindeyiz.

Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, Valiliğimizin Mithat Paşa Lisesinin nakledilmesi ile ilgi almış olduğu kararı sağlıksız bir idari tutum olarak değerlendiriyor ve sayın valimizin bu kararı yeniden gözden geçirerek, kamuoyunun daha fazla tepkisini çekmeden  bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmesi için buradan çağrıda bulunuyoruz.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.