Alexa
banner314

Samsun Valisi Kaymak; İyi İnsan Vatana Millete Faydalı Olan Bireydir

Samsun Valisi Osman Kaymak, OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen, 'Yönetici Akademisi' açılış programında yaptığı konuşmada; " İyi İnsan, vatana millete faydalı, Allah rızasını alan bireylerdir" dedi.

Samsun Valisi Kaymak; İyi İnsan Vatana Millete Faydalı Olan Bireydir
banner327

OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen, 'Yönetici Akademisi' açılış programı Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Programın açılış konuşmasını  İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen yaptı.

Coşkun Esen, burada yaptığı konuşmada; “Eğitim her toplumun hayatında vazgeçilmez bir ihtiyaç ve o toplumun geleceğini şekillendirmede en büyük güçtür. Bir milletin sağlıklı, mutlu, huzurlu, özgür ve güven içinde yaşaması; sonraki nesillere yaşanabilir, her alanda özgür bir ülke bırakması ancak ve ancak bilinçli, birikimli, milli ve manevi donanımlı bir eğitim ve öğretimle mümkün olacaktır. Yeni dünyada ihtiyaç duyulan eğitim kurumları; çağın gerektirdiği dinamizme uyan, yeniliklere açık ve hatta yenilikleri bizzat tasarlayan yapılar olmak zorundadır. Bu nedenle değişen eğitim kurumlarımızın, yapı ve felsefesinin bu değişime hızla karşılık verebilen yöneticilere ihtiyacı vardır. Okul, eğitim sisteminin toplum içinde yaşayan en işlevsel parçasıdır. Okullara eğitim sisteminin damarları diyebiliriz. Bu nedenle siz okul müdürlerimizin sorumluluğu çok daha yüksektir. Çünkü uğraşımız insandır, toplumdur. Yönetici akademimize katılan konuşmacılarımıza ve katılımlarınızdan dolayı siz değerli mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen'in ardından konuşma yapmak üzere kürsüye davet edilen Samsun Valisi Kaymak şöyle konuştu:

‘MÜLKİ İDARİ AMİRİ OLARAK BİZİM VAKTİMİZİN ÇOĞUNU EĞİTİM ALMAKTADIR’       

“Değerli Arkadaşlar, ben geçtiğimiz günlerde İl Milli Eğitim Müdürümüzden ilimizde yapılan çalışmalar hakkında brifing aldım. Kısmen ilimizdeki eğitim yapısı hakkında bilgilenmiş oldum. Mülki idari amiri olarak bizim vaktimizin çoğunu eğitim almaktadır. Ben de elimden geldiği kadar vakit ayırmaya ve eğitimi en temel ve en önemli işimiz görmeye gayret ettim.Arkadaşlar, zaman zaman kaymakam ve vali olarak okullara gittiğimizde, iyi bir müdürün okulu nasıl çekip çevirdiğini, okulun havasının nasıl değiştirdiğine şahit oldum. Veliler bizden iki şey istiyor. Birincisi okulumuzun akademik başarısını en üst seviyeye çıkarmamız. İkincisi ise iyi insan, vatana millete faydalı, iyi yurttaş olmaları yönünde çocuklarımızı okullarımızdan mezun olmalarıdır.

‘İYİ İNSAN, VATANA MİLLETE FAYDALI, ALLAH'IN RIZASINI ALAN BİREYLERDİR’

Samsun’un TEOG sınavlarındaki başarı ortalaması düşüktür. Ben Tunceli’de görev yaptım. Tunceli TEOG başarı sıralamasında Türkiye birincisidir. Tunceli’deki veliler çok zor şartlarda hayat mücadelesi veriyorlar ama buna rağmen oradaki çocuklar Türkiye birincisi oluyor. Bunun sebepleri benim tespitlerime göre sınıf başına öğrenci sayısının azlığıdır ve bana göre en önemli faktör öğretmenlerdir. Oradaki öğretmenler bizim çocuklarımızın okumaktan başka çareleri olmadığından dolayı kendilerine bir hedef belirlemişlerdir. Veli buna inanıyor, öğretmen buna inanıyor, yönetici buna inanıyor ve başarıda gerekli olan bütün kriterler burada uygulanıyor ve sonuçta başarı geliyor. Buna rağmen oralarda dağa çıkan insanlar var. Biz iyi bir eğitim veremediğimiz, eğitimimizin içini dolduramadığımız için o çocuklardan dağa çıkan insanlar oluyor. Biz orada hala vatan, millet duygusunu oluşturamamışız. Onun için diyorum ki akademik başarıyı veli bizden bekliyor ama bana göre daha önemlisi iyi insan, vatana millete faydalı, Allah'ın rızasını alan bireylerdir.

'OKUL MÜDÜRÜ DİSİPLİNLİ VE OKULA HAKİM OLMALIDIR'

Arkadaşlar, disiplin çok önemlidir. Okul müdürü disiplinli ve okula hakim olmalıdır. Okulun içinde ve etrafında oluşan tüm gelişmelerden haberdar olmalıdır ki bazı olaylara vaktinden önce müdahale edebilsin. İlimizin sorunlarından bir tanesi ise ilimizdeki uyuşturucu ile mücadele konusudur. Bu konuyla ilgili de sizlere büyük sorumluluklar düşmektedir.

‘2019 YILINA KADAR İKİLİ EĞİTİMDEN TEKLİ EĞİTİME GEÇME KONUSUNDA BÜYÜK BİR ÇABAMIZ VAR’

Arkadaşlar, Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda 2019 yılına kadar ikili eğitimden tekli eğitime geçme konusunda büyük bir çabamız var. Tekli eğitime geçebilmemiz için şuanda 400 dersliğe ihtiyacımız var. Bu 400 dersliği hem bakanlık imkânlarıyla, hem de hayırseverlerin yardımlarıyla çözmeye çalışıyoruz. Bu hedefimize de inşallah ulaşacağız. Ben 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının ilimize, ülkemize başarılar getirmesini diliyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” diyerek konuşmasını bitirdi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2017, 00:56
YORUM EKLE

banner307

banner325