Alexa

Vali Şahin’den İlginç ‘Rusça İmam Hatip’ Çıkışı!

Samsun Sivil Toplum Kuruluşları ve İş Adamlarının buluştuğu Sevgi Kafe’de konuşan Samsun Valisi İbrahim Şahin; Rusça temelli eğitim veren imam hatip lisesi açacaklarını belirtti.

Vali Şahin’den İlginç ‘Rusça İmam Hatip’ Çıkışı!
Samsun’un sivil toplum kuruluşlarının, iş adamlarının ve devlet erkanlarının buluştuğu Sevgi Kafe de konuşan Samsun Valisi İbrahim Şahin Rusya ile ilişkileri geliştirmek adına ilginç önerilerde bulundu.

İbrahim Şahin, Rusya ile ilişkileri ticarete dökmek için Rusça eğitim veren imam hatip lisesi kurulması projesini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilgisini çektiğini kaydetti.

Samsun'da Arapça ve İngilizce temelli eğitim veren proje imam hatip lisesi olduğunu belirten  Vali Şahin; Rusya ile ilişkileri geliştirmek için yapımı bittiğinde Rusça temelli eğitim veren imam hatip lisesi açacaklarını belirtti. Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun'daki sivil toplum kuruluşları ve iş adamlarının olduğu kahvaltıda belediyeye ait Sevgi kafe de bir araya geldi. 

Rusya ile ticaretin öneminin altını çizen Samsun Valisi Şahin, "İlişkilerimizi ticarete dökmemiz gerekiyor. Bizim ülkemizden oraya neler satabiliriz, onlardan biz ne alabiliriz, başka ülkelerle nasıl bir sinerji oluştururuz bunlara çalışacak ve en kısa zamanda adım atmamız gerekiyor. Çünkü mutlak suretle üretmek durumundayız, üretemezsek mesafe alma kabiliyetimiz olmaz sadece sömürge ülkesi oluruz. Onun için biz yeni arayışlar içerinde olacağız.”dedi. Bunun yolunun Rusça eğitim veren imam hatip lisesi olduğunu vurgulayan Vali Şahin konu ile ilgili şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız Samsun’a geldiklerinde kendilerine bizim Arapça ve İngilizce temelli eğitim yapan bir proje imam hatip lisemiz var. Ayrıca Canik’te (ilçesinde) yapılan büyük bir imam hatip kampüsümü var orası da Arapça ve İngilizce temelli eğitim yapıyor.

Canik’te yapılan imam hatip lisesini de Rusça temelli eğitim yapalım dedim ve çok ilgisini çekmişti. İnşallah oranın yapımı bittiğinde de Rusça dilli bir okula dönüştürebilirsek hem çocuklarımız Rusça öğrenir, hem Rusya Federasyonu’ndan buraya yavrularımızı alırız ve karşılıklı iletişim kurarız.
 

 
Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2016, 19:29
YORUM EKLE

banner325