Yandex Metrika

Alim Işık "3 bin kişi kapı önüne bırakıldı"

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, özelleştirilen Seyitömer Termik Santrali'nin satışıyla alakalı TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı gündem dışı konuşmasında, 18 Haziran 2013 gününün Kütahyalılar için 'kötü bir milat olarak tarihe geçecek bir gün'...

Alim Işık
21 Haziran 2013 Cuma 01:21

 Işık, "Kütahya ilinin en büyük işletmelerinden birisi olan Seyitömer Termik Santraliyle Seyitömer kömür işletmelerinin bir bütün halinde özelleştirme adı altında satışa sunulduğu sürecin son günü ve devir teslim işlemlerinin yapıldığı bir gündür. Yani bugün Kütahya elindeki, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmış kamu yatırımlarından bir başkasını, 2 işletmeyi bir bütün halinde kaybetmiştir. Geçmiş olsun diyorum" dedi.

 

"BÜTÇE AÇIĞI KAPATILMAK İÇİN SATILDI"

Işık, AK Parti hükümetlerinin iş başına geldiği 2002 yılından bu yana başlattığı hızlı özelleştirme sürecine Kütahya'da daha önce satılan Eti Gümüş, Şeker Fabrikası, Azot Fabrikası, TEDAŞ ve KÜMAŞ tesislerinin ardından Seyitömer Tesisleri'nin de özelleştirildiğini ifade etti.

Alim Işık, Türkiye genelinde olduğu gibi Kütahya'da da önceki Cumhuriyet hükümetleri döneminde yapılmış kamu yatırımlarının AK Parti'nin bütçe açıklarını kapatabilmek için sadece 2 yıllık geliri veya 4-5 yıllık karı karşılığında yıllardır 10 binlerce Kütahyalı'nın çalışıp emekli olduğu, emeklilik sonrasında da torunlarına ve çocuklarına destekte bulunduğu bir tesisin kapısına kamu adına kilit vurulduğu bir gün olduğunu dile getirerek, "Bugün, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca Aralık 2012'de başlatılan ihale ilanının arkasından Seyitömer Termik Santrali ve kömür işletmesinin devir teslim işlemlerinin tamamlanarak sıranın Kütahya'da bulunan son kamu işletmesi olan Tunçbilek Termik Santralı ve Garp Linyitleri İşletmesi'nin satışına başlandığı gündür" diye konuştu.

"3 BİN KİŞİ KAPI ÖNÜNE BIRAKILDI"

Milletvekili Alim Işık, tesisin sıradan bir tesis olmadığını, 1,5 yıl öncesine kadar Maliye ve Enerji bakanlarının soru önergelerine cevaben "Kesinlikle özelleştirmeyi düşünmüyoruz" dediği tesisin geçen yıl Temmuz ayında çıkartılan torba yasaya eklenen bir maddeyle, bir gece yarısı AK Parti milletvekilleri tarafından verilen önergeyle eklenen bir maddeyle iki tesisin bir bütün halinde özelleştirilmesinin önünün açıldığını belirterek, "Bugün, sonuçlanan bu satış 600 megavatlık kurulu güçle her yıl yaklaşık 4 milyar kilovatsaat elektrik enerjisinin üretildiği, 4 üniteli bir santral ile her yıl yaklaşık 7 milyon tona yakın linyit kömürünün üretildiği ve yaklaşık otuz yıllık rezerve sahip olan bir tesisin peşkeş çekildiği ve orada çalışan 3 bine yakın çalışanın ne olacağının belli olmadığı ve bundan sonra kara günlerin yaşanacağı maalesef kötü bir gündür. Bu süreçte, 9 Ocak 2013 tarihinde aynı konuda yaptığım bir gündem dışı konuşmayla bu satışa engel olunmasını ve milletvekilleri olarak mutlaka buna dur dememizin gerektiğini yine burada sizlerle paylaşmıştım ama maalesef o günden bugüne hep olabilecek muhtemel tepkileri önleme adına, Kütahyalılara ve orada çalışan insanlara maalesef doğru bilgiler iletilmedi. 'Sizi EÜAŞ'a bağlı diğer yerlere transfer edeceğiz' diye uyutuldu ama bugün kapının önünde bırakıldığı kara bir gündür" şeklinde konuştu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.