Alexa
banner314

Ankara Alarmda...

Davutoğlu, “Devletimiz hukuk devletidir, kimse hukukun üstünde değildir”

Ankara Alarmda...
banner327
 “368 kişi gözaltında” 
Başbakan Davutoğlu başkanlığında, Güvenlik Zirvesi 3 saat 15 dakika sürdü. Olaylarda 21 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirten Davutoğlu, “145 vatandaşımız yaralandı. Şu an itibariyle 368 kişi gözaltına alınmış durumdadır.Türkiye Cumhuriyeti Devleti hukuk devletidir, kimse hukukun üstünde değildir” dedi.

“Biz bağrımızı açtık” 
Ahmet Davutoğlu, “Kimse yurt dışında yaşanan acı olayları Türkiye içinde bir mesele gibi yansıtarak halkı tehdit etme cüretini gösteremez. Biz Kobani’ye bağrımızı açtık. Eğer Türkiye’de bir kargaşa ortamı yaratılmak isteniyorsa onlar da bilmelilerdir ki Türkiye’ye onlar da sığınacaklar” diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, IŞİD karşıtı koalisyona Türkiye’nin aktif katılımı için Esad yönetimiyle de mücadele şartını koymasına, İran’dan diplomatik karşılık geldi. İran, IŞİD ablukasındaki Kobani’ye yardım gönderme kararı aldı. Ancak yardımın Kobani’ye Suriye devleti aracılığıyla iletileceğini açıkladı. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marziyeh Afkham, Kobani’de yaşanan insanlık dramı konusunda uluslararası toplumu sessiz kalmakla suçlayarak, “İran yönetimi en kısa zamanda Suriye devleti kanalıyla bölge halkına ve çaresiz insanlara insani yardım ulaştıracaktır” dedi. İran bu açıklamayla, Suriye’de meşru rejim olarak Esad yönetimini tanıdığını bir kez daha vurgulamış oldu. Öte yandan, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Kobani konusunda atılacak adımları Türkiye’yle görüştüklerini açıkladı. Fransa, IŞİD’in Kobani’deki ilerleyişinin durdurulması gerektiğini açıkladı.  “Kobani için harekete geçiyoruz. Türk mevkidaşımla görüştüm. Fransa Cumhurbaşkanı da bu acil durumda nasıl davranılması gerektiğini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşecek” diyen Fabius, Kobani’ye ilişkin ABD’yle yakın temasta olduklarını vurguladı. Bakan, “IŞİD’le savaşan gruplarla işbirliğimizi artırıyoruz. Örgütün Kobani’den çıkarılması için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 01:20
YORUM EKLE

banner307

banner325