Alexa

Çavuşoğlu; Türkler sizlerin esiriniz mi?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ”Geçmişte liderler Türkiye için hep başkanlık sistemini savundu. Alparslan Türkeş kitabını bile yazdı. Muhsin Yazıcıoğlu olsun, Turgut Özal olsun başkanlığı hep şart olarak görmüştür.

Çavuşoğlu; Türkler sizlerin esiriniz mi?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın Alanya ilçesinde, Alanya Keykubat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi binasının açılışına katıldı. 

 Bakan Çavuşoğlu burada yaptığı konuşmada; “Hükümet olarak yatırımlar yapıyoruz. Bu sene turizm daha iyi olacak. Okullar var, yeni yollar yapılıyor, köprüler yapılıyor. Bu yörenin evladı olmaktan gurur duyuyorum. Bu millet için biz dağa gider koyun da güderiz Avrupa'ya gider ders de veririz” dedi.

Bakan Çavuşoğlu,”Geçmişte liderler Türkiye için hep başkanlık sistemini savundu. Alparslan Türkeş kitabını bile yazdı. Muhsin Yazıcıoğlu olsun, Turgut Özal olsun başkanlığı hep şart olarak görmüştür. Bugün Türkiye'nin bu hayalini gerçekleştiriyoruz."

Bakan Çavuşoğlu, işadamlarıyla bir araya geldiği Alanya'da, Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ALTSO), Alanya Sanayici İşadamları Derneği'nin organize ettiği programda konuştu:

Bakan Çavuşoğlu, Alanya'nın Türkiye'nin birçok iline bile oranla ilklerin şehri olduğunu belirtti. Türkiye'de artık üniversitesiz il kalmadığını aktaran Mevlüt Çavuşoğlu, “Alanya'nın farklı bir özelliği var hem ilk defa bir devlet üniversitesi bir ilçede kuruldu hem de bunun yanında bir tane de vakıf üniversitesi var. Öte yandan bu üniversitelerde de çok geniş bölüm imkanları var. Ben de dışişleri bakanı olarak tüm imkanları kullanarak Alanya'ya destek oluyorum. Bunları yaparken de görevimizi ihmal etmiyoruz. Önemli projelerin peşini bırakmıyoruz. Bakü boru hattımızın yakın zamanda çalışmaları başlayacak. Çanakkale'de dünyanın su üstündeki en uzun köprüsünü de yapacağız. Dünyada ne yazık ki çok sorunlu bölgeler var." dedi.


Bazı Avrupa ülkelerinin 'hayır' kampanyası yapmasının üzücü olduğunu ifade eden Çavuşoğlu şunları söyledi:


“'Evet' propagandası yapmamıza da izin vermiyorlar. Almanya'da bu sorunu aştık ama diğer ülkeler de böyle saçma uygulamalar var. Yapılanlar ayıp. Hollanda Başbakanı çıkıyor, 'Türk Dışişleri Bakanı buraya gelebilir, laleleri görebilir, müzeleri gezebilir ama Türklerle buluşamaz' diyor. Niye, oradaki Türkler sizlerin esiriniz mi? Bu doğru mu? Bu yapılanlar kabul edilemez ve dostluğa sığmaz. O araba Türkiye'ye cumhuriyetinin arabasıdır ve dokunulmazlığı vardır. Şimdi seçim bitti ne olacak, seçim için bu oyunları yaptınız ya bundan sonrası? Bizim Avrupa ile hiç bir problemimiz yok. Avrupa tüm sorunlarına rağmen en kalkınmış bölge ama ciddi bir erozyon var. Bu gidişatı İkinci Dünya Savaşı öncesine yakın. Bizi ticaret veya ekonomi üzerinden tehdit etmeye kalkmayın. AB Türkiye'ye bir üçüncü dünya ülkesi gibi davranmamayı öğrenmeli. Türkiye şu an birçok Avrupa ülkesinden iyi durumda." 

 

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2017, 00:18
YORUM EKLE