Alexa

Hakkari’de Açlık grevine Müdahale

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, geçen cuma yaptığı konuşma sonrasında KAYYIM atanan belediyelerde kayyımı reddeden eylemler sürüyor.

Hakkari’de Açlık grevine Müdahale
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun  bazı belediyelere Kayyım atanacağını söylemesinin ardından  28 belediye başkanının yerine atamalar kayyım atamaları yapılmıştı.

Diyarbakır’ın Sur ve Silvan ilçelerinde belediye binaları çevresinde TOMA ve çevik kuvvet ekipleri bekletiliyor. 
Batman Belediyesi’ndeyse işçiler, hizmet binası yanında nöbet eylemi başlatarak iş bıraktı. Belediye işçileri adına konuşan Kemal Akın, atanan memurun yanında çalışmayacaklarını bölertti.

Görevden alınan Batman Belediyesi Eş Başkanı Sabri Özdemir de,  “Dışarıdan atamalarla bir şehri yönetemezsiniz. Dışarıdan getirilen çalışanlarla siz bu şehirde çalışma yürütemezsiniz. Dışarıdan getirilen hiçbir personel çalışmayacaktır ve çalıştırılmayacaktır” diye konuşma yaptı.

Van’da da  HDP Van Milletvekili Lezgin Botan ile Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Hatice Çoban’ın da katılımıyla belediye binasına kadar yürüdü. 

Hakkari Belediyesi meclis üyeleri ile HDP ve DBP’liler kayyum kararını protesto etmek amacıyla başlattıkları dönüşümlü açlık grevi eylemine polis müdahale etti. Açlık grevine katılan Belediye Eşbaşkan vekilleri Fatma Yıldız, Şaban Alkan’ın da aralarında bulunduğu 20 kişinin polis tarafından gözaltına alındığı belirtildi.
YORUM EKLE