Yandex Metrika

Hallaçoğlu: "Adam gibi iktidar olacaksınız..."

TBMM Genel Kurul'unda CHP Tunceli Milletvekili Genç'in Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın Japonya milli gününde yaptığı konuşmasına müdahalesi tartışmaya neden oldu.

Hallaçoğlu:
27 Kasım 2013 Çarşamba 20:21

TBMM Genel Kurul'unda CHP Tunceli Milletvekili Genç'in Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın Japonya milli gününde yaptığı konuşmasına müdahalesi tartışmaya neden oldu.

Genel Kurul'da CHP'nin "kolluk kuvvetlerinin orantısız güç kullandığı iddialarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi" için verdiği Meclis araştırma önergesinin görüşülmesi önerisi sırasında söz alan AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan, CHP'li Kamer Genç'in Emine Erdoğan'ın konuşmasına müdahalesine değindi. Turan, şunları söyledi:

"Dün akşam bizi dünyaya rezil eden o feci saldırının olduğu eylemi, gösteriyi araştırmak için önerge vermeleri lazım. Japonya Büyükelçiliği'nde çok vahim, ifade etmekten utandığım, iğrendiğim o hadise cereyan ediyor. Mesele yapan değil arkadaşlar. Çünkü o kişinin ne olduğunu - kişiyi  geri alıyorum - onun ne olduğunu herkes biliyor. 90 yıldır bu ülkedeki Cumhuriyete yaş eş değer CHP'nin bu konudaki tavrını önemsiyorum. Sizin disiplin kurulunuz ne işe yarar, kadın haklarından, kadına şiddete karşı olmaktan bahseden arkadaşlarınız ne işe yarar göreceğiz. Hepinizin yakinen tanıdığı meşhur bir yazarın ilginç bir ifadesi var. 'CHP kalaysız bir bakır gibidir, içine pekmez de koysan zehir olur.' İçinde sevdiğim arkadaşlar var ve isterdimki bir tanesi bugün çıksın dün yapılan konuyla ilgili uyarıyoruz desin."

Turan, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran'ın kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele gününde yazdığı bir tweti anımsatarak, "Ben de soruyorum; dün kadın hakkına halel getiren bir güzelliğin, bir toplantının mahvolmasını sağlayan o malum yaratıkla ilgili aynı Umut Oran çıkıp kendi haklarını kabul etmeyen çağdışı zihniyeti kabul ediyoruz veya etmiyoruz diyor mu?" dedi.

Turan,"Dünkü tavrı, iğrençliği yalanlayamayan, disipline veremeyen, kınamayan bir CHP 90 yıl değil, 190 yıl da olsa hala buradan bize bağırmaya devam eder. Dünkü tablodan ben rahatsızım bu ülkenin evladı olarak. Siz de rahatsızsanız  çıkın buraya, söyleyin. Dünkü olayı kınayın. Bizim kınamamız değil, sizin kınamanız anlamlı" diye konuştu. 

-"İktidar sözcülerini edebe davet ediyorum"

Sataşma nedeniyle söz isteyen CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Lafa bakarım laf mı diye, söyleyene bakarım adam mı diye" şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Gezi olaylarıyla ilgili sözlerini anımsatan Altay,  "Eğer doğa, çevre hassasiyeti içindeki insanlara birazcık edepli, saygılı olsaydınız, özel yaşama müdahale etmekten vazgeçseydiniz, Cumhuriyet'in laik sistemiyle oynamasaydınız Gezi olayları yaşanmazdı" diye konuştu. Altay, iktidar sözcülerini "edebe" davet ettiğini söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu da "Adam gibi muhalefetten söz ediyorsanız adam gibi iktidar olacaksınız. Adam gibi devleti yöneteceksiniz. Gezi olaylarında ortalık yıkılırken, alt üst olurken ülkeyi terk eden bir Başbakan olmayacaksınız. Bayrağı tahrik unsuru olarak gören bir başbakan olmayacaktınız. 'Türküm' demekten kaçınan bir başbakan olmayacaktınız" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran da kadın üzerinden, Başbakan'ın eşi üzerinden siyaset yapmanın doğru bir şey olmadığını söyledi. Oran, "Sayın Erdoğan üzerinden siyaset yapmanız önümüzdeki kabine değişikliğinde sizlere farklı bir makam sağlamayacak" diye konuştu.

-"CHP Disiplin Kurulu yok mu?"

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, "Burada adam gibi iktidar kim, adam gibi muhalefet kim?" diye sorarak, şunları kaydetti:

"Bunu biz tartacak, ölçecek durumda değiliz. Hakem millettir. Milletin kararına bakın kim adam gibi siyaset yapıyor ortaya çıkar. Cumhuriyet kimsenin tekelinde değil. Bakın size özellikle şunu söylüyorum, emin olun Atatürk'ün kurmuş olduğu CHP, eğer Atatürk yaşıyor olsaydı ben inanıyorum ki şu grubu tertemiz ederdi, dümdüz ederdi. Sizin gibi insanları bu partide barındırmazdı. Dün gece Başbakan'ın eşine birtakım hakaretlerde bulunuyor ve siz kalkıp bunu kınama zahmetinde bulunmuyorsunuz. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. 'Ben bu kadar demokratım demekle demokrat olunmaz. Sizin demokratlığınızı biz görüyoruz. Bunu kınamanız lazım. CHP disiplin kurulu yok mu?"

Sataşma nedeniyle tekrar söz isteyen Altay ise "Atatürk yaşasaydı bize ne yapardı bilmem ama maazallah Hz. Peygamber sizi bir görseydi; bırak bu dünyayı, bırak bu Meclisi sizi kainattan sürerdi" karşılığını verdi.

Öte yandan TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, muhalefet kulisine çıkmak için Genel Kurul’da CHP milletvekillerinin oturduğu bölümden geçti. Bu arada yan yana oturan Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ile İstanbul Milletvekili Sedef Küçük, karma eğitim tartışmalarına gönderme yaparak, “Böyle oturmamızda bir sakınca var mı? Oturabilir miyiz?” diye sordu. Yakut da espriyle, “Ayrılsanız iyi olur” diyerek karşılık verdi.

CHP'nin önerisi kabul edilmedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.