Yandex Metrika

İŞSİZ GENÇLER GSS BORCUNU HANGİ GELİRLE ÖDEYECEK

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Sayın Mustafa KALAYCI TBMM’de Torba Tasarı görüşmelerinde, “Gençlerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borçları ve İşsizlik” üzerine yaptığı konuşma ile ilgili basın açıklaması yaptı.

İŞSİZ GENÇLER GSS BORCUNU HANGİ GELİRLE ÖDEYECEK
15 Nisan 2016 Cuma 00:45

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Sayın Mustafa KALAYCI’nın, TBMM’de Torba Tasarı görüşmelerinde, “Gençlerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borçları ve İşsizlik” üzerine yaptığı konuşma ile ilgili basın açıklaması yaptı.

GENÇLERİN 25 YAŞINA KADAR OLAN GSS BORÇLARI SİLİNİYOR


İşsizlik oranının yüksek olduğu ülkemizde, iş bulamayan gençler, bunun sıkıntısını yaşarken bir de genel sağlık sigortası prim borcuyla karşı karşıya kalmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından milyonlarca gencimize yüklü miktarda prim borçları çıkarılmıştır. Hem gençlerimiz hem de aileleri zor durumda kalmıştır.
Yapılan düzenlemeyle gençlerin 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan genel sağlık sigortası primlerinin tahsilinden vazgeçilmektedir.

BORCU SİLİNSE DE GENÇLERE ÖNÜMÜZDEKİ AY YİNE BORÇ ÇIKACAK

Gençlerin sorununa kalıcı bir çözüm getirilmemektedir. 25 yaş sınırı hangi kritere göre konulmuştur? 25 yaşını doldurmuş işsiz gençlerin suçu, günahı nedir?

Ayrıca, 25 yaşını doldurmamış gençlerimizin borcu silinse de iş bulamadıysa hemen önümüzdeki aydan itibaren tekrar borç çıkarılacaktır. Zira, geçen ay yapılan düzenlemeyle, lise mezunlarına en fazla 20 yaşını, yükseköğretim mezunlarına ise en fazla 25 yaşını geçmemek şartıyla iki yıl süreyle ücretsiz sağlık hizmeti hakkı verilmiştir. Bu sürede iş bulamadıysa genel sağlık sigortası primine muhatap olacaklardır.

İŞSİZ GENÇLER GSS BORCUNU HANGİ GELİRLE ÖDEYECEK

TÜİK tarafından açıklanan 2015 iş gücü istatistiklerine göre, işsizlik oranı yüzde 10,3'e, genç nüfusta işsizlik oranı ise yüzde 18,5'e yükselmiştir.
Üniversite mezunlarının işsizlik oranı yüzde 11 olup, 692 bin üniversite mezunu gencimiz iş aramaktadır. Kadınlarda işsizlik oranı yüzde 12,6 olup, üniversite bitirmiş kızlarımızın işsizlik oranı ise yüzde 16,3 düzeyindedir. Üniversite mezunu 403 bin kızımız işsizlikle yüz yüzedir.

Bugün, yüz binlerce öğretmen adayımız işsiz; iktisatçılar, işletmeciler işsiz; ziraat mühendisleri, gıda mühendisleri, su ürünleri mühendisleri, veteriner hekimler, teknikerler işsiz durumdadır. Bu gençlerimizin çoğunluğunun 25 yaşın üzerinde olduğu açıktır. Bulunduğu yaş itibarıyla fazla bir sağlık hizmeti alması söz konusu olmayan gençlerimize "Genel sağlık sigortası primi ödeyeceksin." diye dayatmanın ne anlamı var?

Sayın Bakan, işi olmayan, geliri olmayan 25 yaşını doldurmuş gençlerimiz GSS prim borçlarını hangi gelirle nasıl ödeyeceklerdir, canlarını mı alacaksınız?

İŞSİZ GENÇLER AİLESİNİN SAĞLIK SİGORTASINDAN YARARLANMALI

Milliyetçi Hareket Partisi gençlerimizin bir iş buluncaya, bir gelir sahibi oluncaya kadar ailelerinin sağlık sigortasından yararlandırılması ve gençlerimiz için çıkarılmış borçların silinmesi görüşündedir.

Zira, Anayasa'mıza göre herkesin çalışma hakkı bulunmaktadır. Devlet çalışmayı desteklemek ve işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak için gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür. O nedenle, Hükûmetin öncelikli görevinin gençlerimize iş bulmak olduğunu anlayıp işsizlik sorununun çözümü için yapısal reformları gerçekleştirmesi gerekmektedir.

TÜRK GENÇLİĞİ ÇARESİZ, ATIL VE BEZGİNDİR

Milyonlarca gencimiz iş aramakta, yuva kurmayı istemekte, kimseye muhtaç olmadan insanca bir iş ve gelir imkânına sahip olmayı talep etmektedir. Bu onların en tabii hakkıdır. Bir milletin en büyük kozu iyi yetişmiş, iyi eğitim almış, millî kimliğinden kopmamış, maneviyatından uzaklaşmamış, dünyanın ve insanlığın istikametini özüne ve kültürüne uygun olarak yorumlama kabiliyetini ve kapasitesini gösterebilmiş genç kuşağıdır. Bugün ülkemizde 15 ile 24 yaş arasındaki genç nüfus 13 milyona yaklaşmaktadır. Bu sayı birçok ülkenin toplam nüfusundan daha çoktur.

Ne yazıktır ki stratejik üstünlük ve millî servet olarak değerlendirdiğimiz bu gerçek, hak ettiği ilgi ve yakınlığı görememektedir.
Türk gençliği çaresiz, atıl ve bezgindir. Bu ülkemiz için çok büyük bir açmaz ve sorundur. Unutulmasın ki, işi ve aşı olmayan gençler fitili ateşlenmiş sosyal dinamittir. Sağlanan eğitimin, iş imkânlarının ve hayat standardının geleceğimizin teminatı olduğunu sürekli tekrarladığımız gençlerimiz açısından yeterli olduğunu söylemek mümkün değildir.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.