Alexa

Kılıçdaroğlu; Lafla Osmanlı'ya saygı olmaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa'nın merkez Osmangazi ilçesinde sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlarla buluştuğu toplantıda değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu; Lafla Osmanlı'ya saygı olmaz

Asgari ücrete de değinen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Ocak'tan itibaren bütün CHP'li belediyelerde asgari ücretin 2 bin 200 lira olduğunu, seçimlerde kazandıkları belediyelerde de bu uygulamayı devam ettireceklerini belirtti.

"Rantın yüksek olduğu yerlerde gecekondular var"

Bursa'nın merkez Osmangazi ilçesinde sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlarla buluştuğu toplantıda değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada, "Bir yerde planlama varsa orada rant vardır, rantın olmadığı hiçbir kent yoktur. Soru şu; rantı kime vereceğiz? Eğer rantı halka verirsen başımın üstüne, rantı halka değil de 5 kişiye, 10 kişiye, yandaşa verirsen böyle bir tablo çıkar ama halka verirsen Nilüfer gibi bir tablo çıkar. İstanbul'da da kentsel dönüşüm yapılıyor. Rantın yüksek olduğu yerlerde gecekondular var. O insanları alıyorlar İstanbul'un dışına sürüyorlar, oraya lüks villalar yapıyorlar, tanesini 1 milyon, 2 milyon dolara bazen 10 milyon dolara satıyorlar." dedi.

'Eğer Türkiye'ye gideceksem mutlaka Bursa'ya gitmeliyim'

Bursa'yı bir turizm cenneti haline getirmeleri gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu; "Osmanlı'nın başkenti olan bir Bursa var. Osmanlı'ya saygı nasıl olur? Osmanlı'nın eserlerini dünyaya açarak olur. Lafla Osmanlı'ya saygı olmaz. Osmanlı'nın eseri tarihtir, Osmanlı öncesi de tarihtir. Bütün bir tarihi dünyaya açacaksın, dünyanın her yerinde Japon'u da Brezilya'dan geleni de 'Eğer Türkiye'ye gideceksem mutlaka Bursa'ya gitmeliyim' diyecek. Bursa'yı bir turizm cenneti haline getirmemiz lazım. " dedi.

Bursa'nın sıradan bir Anadolu kenti olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, kentin hakkını teslim edecek bir belediye başkanına ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

1 Ocak'tan itibaren bütün CHP'li belediyelerde asgari ücretin 2 bin 200 lira olduğunu, seçimlerde kazandıkları belediyelerde de bu uygulamayı devam ettireceklerini kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, Kazanmaları halinde kimseyi ötekileştirmeyeceklerini vurguladı. 

KAPSAMHABER

YORUM EKLE