Alexa
banner314

Kılıçdaroğlu; Yenikapı ruhuna sahip çıkan tek kişi benim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yenikapı’da yapılan mitingi hatırlattı: “Yenikapı ruhuna sahip çıkan tek kişi bu karşınızda gördüğünüz kardeşinizdir." dedi.

Kılıçdaroğlu; Yenikapı ruhuna sahip çıkan tek kişi benim
banner327

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yenikapı’da yapılan mitingi hatırlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yenikapı ruhuna sahip çıkan tek kişi bu karşınızda gördüğünüz kardeşinizdir. 16 Temmuz’da ne dediysem, Yenikapı’da ne dediysem bugün de aynısını söylüyorum” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılçdaroğlu Şişli’de, Karadeniz Dernek Federasyon ve Vakıf temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada; Anayasa değişikliği teklifi ile ilgili endişelerini anlattı. Vatandaşlardan sağduyu ile sandığa gitmelerini isteyen Kılıçdaroğlu; “Bu değişiklik geçerse bir kişiyi ikna ettiğiniz zaman en geç 24 saat içinde Türkiye Cumhuriyeti’ni ele geçirirsiniz” dedi.

Rejim değişikliği iddialarıyla ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, “Rejim değişikliği yok diyorlar. Bu modelde bütün yetkili bir kişi. Bu rejim değişikliği değil de nedir? Çocuk mu kandırıyorlar bunlar? Efendim ‘1923’te Cumhuriyet kurduk’ İran’da da Suriye’de de cumhuriyet var. Bizim Cumhuriyetimiz ile onlarınki aynı mı? Tek adam rejimleri kan ve gözyaşı getirir. Libya’ya bakın, Kaddafi kaldı m. Suriye vardı, Irak vardı buyurun. 80 milyon vatandaşıma sesleniyorum. Ülkeni seviyorsun Türkiye’yi yeni maceralara sürükleme” diye belirtti.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin Osmanlı Devleti ile gurur duyduğunu ancak, Türkiye Cumhuriyeti ile daha fazla gurur duyduğunu belirtti. 

16 Temmuz’da mecliste yaptığı konuşmayı hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Demokratik parlamenter sistem sayesinde parlamento bombalanırken darbe püskürtülmüştür. Alkışladınız da şimdi niye vazgeçtiniz. Yenikapı’ya gittim 12 madde saydım. Bir daha darbe ile karşılaşılmasın diye nelerin yapılması gerekiyor. Maddelerden birisi de demokratik parlamenter sistem güçlendirilmelidir dedim. Kürsüden indim. Yerime giderken geldiler tek tek beni kutladılar. Yine söylüyorum Yenikapı ruhuna sahip çıkan tek kişi bu karşınızda gördüğünüz kardeşinizdir. 16 Temmuz’da ne dediysem, Yenikapı’da ne dediysem bugün de aynısını söylüyorum. Bu ülkede her vatandaşımın huzur içinde yaşamasını istiyorum” dedi.

NİYE KAOS ÇIKSIN?

Kılıçdaroğlu “hayır çıkarsa CHP Cumhurbaşkanı’nı istifaya çağıracak, kaos çıkacak” iddialarına da değinerek, “Hayır çıktığı zaman biz niye Cumhurbaşkanı’nın istifasını isteyelim. Cumhurbaşkanı’nı bu millet seçmedi mi seçti, süresi var mı var. 2019’a kadar Cumhurbaşkanlığı görevini yapacak. Korku yaratarak ‘evet’leri çoğaltmaya çalışıyorlar."diyerek;. Hangi gerekçe ile kaos çıkacak? diye sordu.

18 YAŞ...

Seçilme yaşının 18’e düşürülmesini değerlendiren Kılıçdaroğlu; “Aranızda 18 yaşında çocuğu olanlar olabilir. Allah aşkına ‘benim torunu milletvekili’ olacak diye buna inanan bir arkadaşım var mı acaba. Yok. Niye yok. 18 Yaşı niye getirdiler. 3 nedeni var. Ankara’daki beylerin çocukları için geldi. Bunlar milletvekili olacak, ömür boyu askerlikten muaf olacak, iki yıl sonra emeklilik hakkı kazanacak. Bundan daha iyi ballı börek olabilir mi. Kendi çocukları için getiriyorlar” ifadelerini kullandı.

DARBECİLERİN GETİRDİĞİ SEÇİM BARAJI

Milletvekili sayısının yükseltilmesini eleştiren Kemal Kılıçdaroğlu,  550 Milletvekilinin bile fazla olduğunu  belirterek; "Efendim meclisi güçlendirmek için. Ama sen meclisin yasa yapma tekelini elinden alıyorsun, bu nasıl güçlendirme. Temeli olmayan bina. Sen meclisi güçlendireceksen yüzde 1 oy alan partinin genel başkanı da meclise gelmeli. Demokrasinin gereği budur. 82 anayasasına bu darbe anayasasıdır diyorlar. Doğru, Yüzde 10 seçim barajını darbeciler getirdi. Darbeye karşıysan darbecilerin getirdiği barajı niye kaldırmıyorsun” diye belirtti.

İDAM KONUSU...

İdamın  meydanlarda milleti kandırmak için söylendiğini, zaman zaman siyasetin bu kadar düzeysiz bir hale getirildiğini belirten Kılıçdaroğlu; "Anayasa değişikliği getirdin 19. madde olarak koysaydın o zaman, o da çıkardı. MHP istemiyor mu? istiyor. Niye koymadınız. Elinizden tutan mı vardı. Milleti kandırmak için. Millete yalan söylemek doğru değil. Kalkıyorsunuz meydanlarda idam idam. Niye getirmiyorsun. Başbakan sizden, bakanlar sizden, valiler sizden, kaymakamlar sizden. Getirseydiniz” dedi.

EVET DEMENİN VEBALİ BÜYÜK

Kılıçdaroğlu “Evet demenin vebali büyüktür. Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum. Çocuklarınıza karşı, bayrağınıza karşı, ülkenin geleceği için beraber düşünmek zorundayız” dedi.

Kaynak: İHA

YORUM EKLE

banner307

banner325