MHP'li Akın: Samsun, AKP döneminde potansiyelini kullanamadı

Milliyetçi Hareket Partisi Samsun Milletvekili Adayı Yakup Akın, AKP döneminde Samsun ilinin kalkınma'da hız kestiğini söyledi.

MHP'li Akın: Samsun, AKP döneminde potansiyelini kullanamadı
30 Ekim 2015 Cuma 19:18

Milliyetçi Hareket Partisi Samsun Milletvekili Adayı Yakup Akın, ülke nüfusunun yüzde 2 ’sinin yaşadığı Samsun’un kamu yatırımlarından aldığı payın yüzde 0,5, teşvikli yatırımlardan aldığı payın da sadece yüzde 0,09’da kaldığına işaret etti.

'Samsun’un unu, yağı, şekeri var, ama helvayı yapamadı'

Akın, AKP döneminde Samsun ilinin kalkınmasının hız kestiğini, ildeki gelişmenin sahip olduğu ekonomik potansiyele kıyasla düşük kaldığını bildirdi.

İŞSİZLİK SOSYAL SORUNLARI BÜYÜTTÜ

Akın yaptığı açıklamada, Samsun’un 2014 itibariyle 1 milyon 269 bin 989 kişi ile nüfus bakımından Türkiye’nin 16’ncı ili olduğunu, İller ve Bölgelerin Sosyoekonomik Gelişmişlik Sıralamasına (SEGE 2012) göre ise 19’uncu sırada yer aldığına işaret etti. 2000-2014 yılları arasında 40 binin üzerinde net göç veren Samsun’un nüfus artış hızının da Türkiye ortalamasının altında kaldığına işaret eden Akın, bu dönemde toplam ülke nüfusu yüzde 37,7 büyüyerek 56,5 milyondan 77,7 milyona çıkarken, samsun nüfusunun net bazda yüzde 9,4 oranında bir artış gösterdiğini kaydetti. Akın, Samsun’da hızlı bir il içi göç yaşandığına dikkat çekerek, merkez nüfusunun yüzde 50’ye yakın arttığı bu dönemde hemen hemen tüm ilçelerin adeta boşaldığını, özellikle Ladik, Kavak, Alaçam gibi ilçelerde nüfus azılışının yüzde 40’lara yaklaştığını anlattı. Samsun nüfusunun merkezde toplanmasının kentte yol açtığı fiziki büyümenin çeşitli sorunları da beraberinde getirdiğine işaret eden Akın, tarımdan çözülen nüfusun işgücüne ve istihdama katılması için makro politikalarının oluşturulamadığını, nüfus şehir merkezinde toplanırken, işsizlik başta sosyal sorunların da büyüdüğünü anlattı.

Samsun’un, önemli bir liman kenti, Türkiye’nin belli başlı ihracat noktalarından biri olduğunun altını çizen akın, şu tespitlerde bulundu:

SAMSUN HELVAYI YAPAMADI

“Samsun, büyükşehir belediyesi statüsündeki 30 ilden biri. Tarımda, sanayide önemli bir potansiyeli var. Çalışma çağındaki nüfusu yüksek. Ulaşım hizmetlerinde geçiş noktası. Güçlü bir üniversiteye, köklü bir sağlık hizmetleri alt yapısına sahip, tıbbi cihaz üretiminde önemli bir merkez... Samsun, sahip olduğu ekonomik potansiyel sayesinde kalkınan bir il olagelmiştir. Ancak AKP döneminde bu potansiyel yeterince harekete geçirilememiş, ilimizin kalkınma ve gelişme hızı olması gerekene göre düşük kalmıştır. Samsun, nüfusu ve ekonomik potansiyeli ile orantılı yatırım alamadığı için kalkınması yavaş kalmıştır. Ülke nüfusunun yüzde 2’ye yakın bölümü samsunda yaşıyor. Oysa Samsun’un 2015 itibariyle kamu yatırım tahsislerinden aldığı pay yüzde 0,5. Bu pay son 13 yılda değişmemiştir. İlimizin 2002 sonundan bu yana teşvikli yatırımlardan aldığı pay ise sadece yüzde 0,09’dur. Bölgenin sosyal ve ekonomik imkânlarının yeterince kullanılamaması nedeniyle dışarıya göç eğilimi kırılamamıştır. Yani Samsun’un unu, yağı, şekeri var, ama Samsun helvayı yapamadı. Bunun sorumlusu ise Samsunlu değil, ülkeyi 13 yıldır yöneten siyasal iktidardadır.”

Akın, birçok diğer il gibi Samsun’un da merkezi ile ilçeleri arasında ciddi gelişmişlik farkları olduğuna işaret ederek, dengeli kalkınma için ülke genelinde İlçe bazlı teşvik sistemine geçme zamanının geldiğini kaydetti. Küçük esnaf, fındık üreticisi, balıkçılık sektörü başta Samsunlunun ve genel olarak il ekonomisinin büyük sorunları olduğunu ifade eden Akın, “İlimizin sorunlarını biliyoruz, çözümlerimiz de hazır. Çözümün adresi MHP’dir. ‘Bizimle yürü Samsun’ diyoruz” dedi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ömer - 8 ay önce
Yakup Akın istanbulda reklam işleri yaparken vergi dairesi hariç herkesi dolandırıp istanbuldan kaçmıştır. 12.000 TL lık karşılık çek verip kira borcunu ödemeden kaçmış ailemi magdur etmiştir. Böyle adamlar mı mılletvekili adayı oluyor?