Alexa

MHP'den İş kazlarına soru önergesi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, Türkiye'de son 11 yılda işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda alınmayan önlemler nedeniyle 12 binin üstünde çalışanın hayatını kaybettiğini ve bir o kadar da insanın çalışamaz duruma düştüğünü öne sürdü.

MHP'den İş kazlarına soru önergesi
 Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir MilletvekiliAhmet Kenan Tanrıkulu, Türkiye'de son 11 yılda işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda alınmayan önlemler nedeniyle 12 binin üstünde çalışanın hayatını kaybettiğini ve bir o kadar da insanın çalışamaz duruma düştüğünü öne sürdü.
Geçen günlerde İzmir'in Aliağa İlçesindeki Gemi Söküm Tesisleri'nde meydana gelen iş kazalarında yaşanan işçi ölümleri ile bir kez daha ülke gündemine gelen 'İş Kazaları' konusunu TBMM gündemine taşıyan Tanrıkulu, "İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda alınmayan önlemler insanımızın canıyla ödeniyor" dedi.

Tanrıkulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Başta gemi söküm, madencilik ve kot kumaşı taşlama sektöründe bugüne kadar binlerce çalışanın hayatını kaybettiğine dikkat çeken Ahmet Kenan Tanrıkulu, önergesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Son 11 yılda 12 binin üstünde çalışanımız hayatını kaybetmiş ve bir o kadar insanımız çalışamaz duruma düşmüştür. Üstelik çalışamaz duruma düşen insanlarımızın çoğu emeklilik haklarını ya alamamış ya da alabilmek için mahkemelerde mücadele etmektedir. Hayatını kaybeden işçilerin yakınları ve aileleri ağır mağduriyetler yaşamakta, gelecekleri güvence altına alınmamaktadır. Çoğunluğu asgari ücretle çalışan bu vatandaşlarımızın çalışma güvenliğini, sağlık şatlarını denetlemekle ve çağdaş standartlara ulaştırmakla görevli yetkililer maalesef gerekli tedbirleri zamanında yerine getirmedikleri için iş yerlerinde ölümlü ve ağır yaralanmalı kazalar devam etmektedir."

Tanrıkulu, yuvalara ateş düştükten sonra tedbir alacağını açıklayarak bunu alışkanlık haline getiren yetkililerin, bu alanda ülkemize tam anlamıyla çağ dışılık yaşatmaya devam ettiğini söyledi. Bugüne kadar iş kazalarında sorumsuzluğu bulunan işverene sadece ceza kesmekle sorunun hal yoluna gireceğini düşünenlerin, her ne hikmetse kendi denetimsizlikleri yüzünden ceza almadığını anlatan Tanrıkulu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sonuçta bu aymazlıkları bir veya daha fazla cana mal olmakta, Ocaklar sönmekte ancak yine de bu zat-ı muhteremler hiçbir suçlamaya muhatap olmamaktadır.Başta gemi söküm, madencilik ve kot kumaşı taşlama sektöründe bugüne kadar binlerce çalışanımız hayatını kaybetmiş, sağlıksız ve iş güvenliğinden mahrum bir şekilde asgari ücretle çalışmaya mahrum bırakılmaktadırlar. Onların iş sağlığı ve güvenliğini sağlayacak olanların başta bu mahrumiyeti giderecek çağdaş ülkelerin standartlarını kanunlarımızda yerini almasını sağlamak olmalıdır."

Şov amaçlı göstermelik hizmet anlayışının, çalışma hayatına sağlık ve güvenlik getirmediğini belirten Tanrıkulu, sözlerini şöyle tamamladı: "Asıl olan çalışanlarımızın içinde bulundukları şartlardır. Eğer bu şartlar gerçek anlamda güvenli bir hale getirilemiyorsa, o makamları işgal ederek laf cambazlığı yapmanın alemi yoktur.Çünkü, ülke yönetmek ciddi bir görev olup, özellikle her alandaki çalışma hayatının güvenliği, çalışanların sağlıklı ortamlarda görevlerini yerine getirebilmelerinin sağlanması bir ülkenin gelişmişlik göstergelerinin ön sıralarında yer almaktadır.Avrupa'da iş kazalarında ülkemizi birinci sıraya oturtanların, başarılı olduklarını iddia etmeye hakları yoktur."
Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2013, 14:27
YORUM EKLE