Alexa

Nuri Okutan; Başkan Bizi Aptal Yerine Koymasın

Isparta Bağımsız Milletvekili Nuri Okutan YSK Başkanının açıklamalarına ilişkin basın açıklamasında bulundu.

Nuri Okutan; Başkan Bizi Aptal Yerine Koymasın

Isparta Milletvekili Nuri Okutan YSK Başkanının açıklamalarına ilişkin yaptığı basın açıklamasında, YSK'nın pusulaların hangi matbaada, ne kadar basıldığını, ne kadarının kullanıldığını,  ne kadarının iptal, ne kadarının iade olduğunu, iller ve hatta sandık kurulları itibariyle açıklama yapması ve kamuoyunu ikna etmesi gerektiğini dile getirdi.

YSK Başkanının sürekli sahte pusuladan bahsettiğini vurgulayan Okutan, "Halbuki iddia pusulaların sahte olduğu değil, fazladan bastırılan gerçek pusulalar olduğu ancak dışarıdan "Evet" ve " Tercih"  basılarak seçmenlere verilen bu gerçek pusulalar ile seçmenin iradesine ipotek konularak  bambaşka bir fesat işleminin gerçekleştirildiğidir.  İster korku, ister menfaat nedeniyle isterse "Evet" oyu kullandığını ispatlamak gayesiyle olsun sandığa mühürsüz ama gerçek pusulayı atıp  mühürlü pusulayı dışarıda bir görevliye teslim etmek apaçık bir yolsuzluk değilmidir.? " diye sorarak açıklamasını şöyle devam ettirdi:

"Sayın Başkan bizi aptal yerine koymasın. 

Bize fazladan bastırdığı ve illere gönderdiği pusulaların nerede olduğunu, matbaa çıkış, dağıtım ve seçim gününün kullanılmayan pusula tutanaklarıyla birlikte göstersin.YSK, pusulaların hangi matbaada, ne kadar basıldığını, ne kadarının kullanıldığını,  ne kadarının iptal, ne kadarının iade olduğunu, iller ve hatta sandık kurulları itibariyle açıklamalı, kamuoyunu ikna etmelidir. YSK'nın siparişinden çok daha fazla pusula basılmadığını kim garanti edebilir. Zaten bu tür organize yolsuzluğu göze alanlar,  ellerindeki fazladan mühürsüz, zarf ve pusulalarla istediklerini pek ala yapabilirler. Mühürsüz zarf ve pusula kararı bu yolsuzluğun yolunu açmıştır. 

Sandık kurullarının görevlendirmesi, eğitimi ve denetlenmesinden de sorumlu olan YSK, kendi kusurunu sandık kurullarına atmamalı, baş sorumlu olarak hesabını vermelidir.  Mühürlü pusulanın bu türlü yolsuzlukların önlemek için şart olduğunu herkes bilmektedir. Kanun zaten o amaçla  çıkarılmıştır. Sayın Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Lütfen yaptığınız yanlışı itiraf edip bir an evvel istifa ediniz. Mühürsüz pusula ve zarf her türlü yolsuzluğa açıktır. YSK sadece bu referandum için değil gelecek seçimlerin güvenliği için zaten uymak zorunda olduğu kanun hükmünü ihlal etmemeli ve mühür şartını en katı biçimde uygulamalıdır.

YORUM EKLE