Yandex Metrika

Rusya'dan Suriye'ye kara harekatı açıklaması

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, ABD öncülüğündeki koalisyonun bu ülkeye kara birlikleri göndermesinin de durumu yalnızca daha fazla kötüleştireceğini söyledi.

Rusya'dan Suriye'ye kara harekatı açıklaması
12 Şubat 2016 Cuma 16:59

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Suriye'deki hava saldırılarının terörist grupları yenmek için yeterli olmadığını, ancak ABD öncülüğündeki koalisyonun bu ülkeye kara birlikleri göndermesinin de durumu yalnızca daha fazla kötüleştireceğini söyledi.
 
"Hava saldırılarının teröristleri yenmek için tek başına yeterli olmadığı açık" diyen Medvedev, "Suriye hükümet güçleri teröristlerle karada savaşıyor. Ancak ABDöncülüğündeki uluslararası koalisyonun parçası olarak Suriye topraklarına kara birlikleri göndermek için karar almadan önce Suriye halkının buna ihtiyacı olup olmadığını öğrenmek gerek.” ifadelerini kullandı.

'ÜLKELERİN EGEMENLİĞİNE SAYGI DURMAK BİR GEREKLİLİKTİR'

Rus ajansı Sputnik’e demeç veren Dmitri Medvedev, kara birliklerinin gerçekten sevk edilmesi durumunda ise bunun, daha fazla ölüme sebep olabileceğini ve Suriye krizine siyasal çözüm bulunması ihtimalini zayıflatabileceğini belirtti: "Kara operasyonu, Suriye'de zaten karmaşık olan durumun daha fazla karmaşıklaşmasına neden olabilir. Biz, terörle mücadelenin uluslararası hukuka ve BM Güvenlik Konseyi kararına dayanması gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca krizde olan her ülkenin egemenliğine saygı duyulması bir gerekliliktir."

'NATO VE AB, RUSYA'YA ESKİDEN OLDUĞU GİBİ YAKLAŞMALI'

Başbakan Medvedev, NATO ve AB'nin Rusya ile eski işbirliği formatına geri dönmesi gerektiğini belirtti. İşbirliğinin karşılıklı saygı ve çıkarlara dayanması yönünde görüş belirten Medvedev, "NATO ve AB'deki partnerlerimizin Rusya ile eski işbirliği formatına geri dönmeleri sadece gerekli değil aynı zamanda da zorunlu. Elbette işbirliği, karşılıklı saygı çerçevesi üzerine inşa edilmeli. Biz işbirliğini hiçbir zaman reddetmedik ancakNATO ve AB'li partnerlerimiz için aynı söylenemez.” dedi.

'NATO, RUSYA'YI ŞEYTANLAŞTIRMAYI TERCİH EDİYOR'

Diğer taraftan Rusya Başbakanı, NATO'nun Rusya ile uzlaşma yapmak yerine cepheleşmeyi tercih ettiğine değindi. Dmitri Medvedev, "NATO'daki meslektaşlarımız, cepheleşmeden siyasi kazanım elde ediyor. Rusya'yı şeytanlaştırmak ve yaşanan gelişmeleri Rusya'ya yüklemek, Avrupa güvenlik sistemi içindeki ciddi sorunları ve Avrupa'nın günümüzde yaşanan krizlerdeki payını kabullenmekten daha kolay.” diye konuştu.

'DAHA FAZLA ÜLKENİN ÇATIŞMALARA ÇEKİLMESİNİ ÖNLEMELİYİZ'

Medvedev, Ortadoğu'da çatışan ülkelerin sayısının giderek arttığını ve buna bir son verilmesinin zorunlu olduğunu vurguladı. "Rusya, Suriye krizinin başından beri tüm farklılıkları bir kenara bırakıp IŞİD'e karşı birleşme çağrısı yapıyor. Ancak bu çaba, ABD ve müttefiklerinin hırsları nedeniyle heba oldu" diye devam eden Medvedev, "Ortadoğu'da çatışma içine çekilen ülkelerin sayısı giderek artıyor. Buna son vermek zorundayız. Avrupa'daki sığınmacı krizi Ortadoğu'daki yıkıcı çatışmalar nedeniyle tırmandı" ifadelerini kullandı.

'SIĞINMACILAR İÇİN AB'YE YARDIMA HAZIRIZ'

Rusya Başbakanı, sığınmacıların kabulü konusunda ülkesinin sahip olduğu deneyimi ABile paylaşmaya hazır olduklarını kaydetti ve "Rusya da sığınmacıları kabul ediyor. Bir milyondan fazla kişinin Ukrayna'dan kaçıp Rusya'ya geçtiğini hatırlamak yeterli olacak. Sığınmacı kabulü konusunda büyük deneyime sahibiz ve bunu AB ile paylaşabiliriz. Biz de sığınmacı akışını durdurmak istiyoruz. Bununla ilgili olarak AB'ye teklifimizi ilettik.” diye konuştu.

'AB'NİN EN BÜYÜK HATASI İZLEDİĞİ SIĞINMACI POLİTİKASI'

AB'nin sığınmacı politikasını eleştiren Medvedev sözlerini şöyle sürdürdü: "AB'nin sığınmacı politikası başarısız oldu ve bu AB'nin yaptığı en büyük hataydı. AB artık sığınmacı akışını kontrol edemiyor. Kulağa hoş gelmeyebilir ancak bu durum, insani felaketin önünü açacak."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.