Alexa

“Uyuşturucunun bir ayağının da terör olduğunu unutmayın”  

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, YEDAM’ın açılışında konuştu. Uyuşturucunun bir ayağının da terör olduğunu söyledi.

“Uyuşturucunun bir ayağının da terör olduğunu unutmayın”  
Yeşilay Danışma Merkezi'nin (YEDAM) açılışını Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş yaptı. Numan Kurtulmuş, “Özellikle uyuşturucunun bir ayağının da terör olduğunu unutmayın” uyarısında bulundu.  

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Yeşilay Genel Başkanı Mücahit Öztürk, projeye destek veren ünlülerden Rüştü Reçber ile eşi Işıl Reçber, Kenan Sofuoğlu, Furkan Palalı, Muazzez Ersoy, Ece Vahapoğlu, Burcu Çetinkaya’nın yanı sıra Simge Fıstıkoğlu ve Serdar Cebe gibi tanınmış ekran yüzleri katıldı.

Yeşilay Genel Başkanı Mücahit Öztürk, “Bağımlılığın temel problemi çocukluktan itibaren eğitimin yeterli derecede verilmediğinden kaynaklandığını belirtti. Dünyanın en büyük projesi olan ana sınıfından üniversiteye kadar geniş yelpazeli bir eğitim projesini hayata geçirdiklerini kardeden Öztürk: "10 milyonun üzerindeki öğrencilerimize bağımlılıkla ilgili bilimsel bir eğitim programı sunduk. Biz sadece savunuculuk yapan bir STK olmaktan çıkıp aynı zamanda tedavi hizmeti veren bir kurum haline geldik. Bu tedavi hizmeti rehabilitasyon adını verdiğimiz bağımlılığın başlangıcından sonlandırılmasına kadar geçen süreçte danışmanlıktan sosyal psikolojik desteğe kadar geniş yelpazede bir destek programı içeriyor” dedi.

 Numan Kurtulmuş konuşmasında, Türkiye gibi toplumsal dayanışmasının kuvvetli olduğu, aile içi dayanışmanın kuvvetli olduğu bir ülke için uyuşturucu meselesi de diğer bağımlılıklar meselesi de rüyalarımızı kaçıracak bir noktaya geldiğini söyledi.  Bunun sadece Yeşilay'ın, kamu kurum ve kuruluşlarının görevi olmadığının altını çizen kurtulmuş "İş adamlarımızın, iş kadınlarımızın, sporcularımızın, toplumun önünde bulunan örnek kişilerin, sanatçılarımızın hepsinin bir şekilde bu mücadelenin içinde yer alması, önemli bir sosyal sorumluluktur" ifadelerini kullandı.

UYUŞTURUCUNUN BİR AYAĞI TERÖRDÜR

"Özellikle uyuşturucunun bir ayağının da terör olduğunu unutmayın" diyen Kurtulmuş;  "Latin Amerika'daki terör örgütlerinin, Türkiye'deki PKK terör örgütünün aynı zamanda uyuşturucu ticaretinin önemli merkezlerinden birisi olduğunun altını çizmek isterim. Dünyanın neresinde terör örgütü varsa, Afganistan'daki El-Kaide'den tutun Afrika'daki örgütlere kadar, Türkiye'deki PKK'dan Latin Amerika'daki terör gruplarına kadar, hepsinin içerisinde bir unsur, uyuşturucu ticaretidir. Dolayısıyla bu anlamda narkoterör dediğimiz mesele de dünyanın önemli mücadele alanlarından birisidir. Türkiye bu konudaki mücadelesini de ciddi bir şekilde sürdürüyor" dedi.
 
YORUM EKLE