Alexa

Dakar Rallisi Başladı

37. Dakar Rallisi Arjantin’de tanıtım startı ile başladı. Dünyanın zorlu yarışında motosiklet sınıfında start alacak Türk sporculara ilgi büyük oldu.

Dakar Rallisi Başladı
37. Dakar Rallisi Arjantin’de tanıtım startı ile başladı. Dünyanın zorlu yarışında motosiklet sınıfında start alacak Türk sporculara ilgi büyük oldu.

Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) desteğiyle ülkemizi temsil eden şampiyon sporcular Şakir Şenkalaycı ve Serkan Özdemir’den oluşan TMF Dakar Takımı ile Koray Özkaplan, Selçuk Bektaş ikilisininden oluşan Castrol KTM Dakar Takımı’nın katıldığı Dakar Rallisi’nin tanıtım startı Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te Mayıs Meydanı’nda (Plaza Del Mayo) yapıldı.

Yüzbinlerce kişinin Arjantin Başkanlık Sarayı (La Casa Rosada) önünde katıldığı seramonide Türk sporcular Teknopolis’ten Mayıs Meydanı’na motosikletleriyle geldi. Podyuma ilk Serkan Özdemir gelirken, Koray Özkaplan, Şakir Şenkalaycı ve Selçuk Bektaş bayrağımızla yüzbinlerce seyirciyi selamladı.

Dakar Rallisinin ilk etabında 4 Ocak Pazar günü sporcular 175 km. özel etabı geçecekler. Şakir Şenkalaycı, Serkan Özdemir, Selçuk Bektaş ve Koray Özkaplan; Buenos Aires, Villa Carlos Paz arasında toplam 838 km. yol kat edecekler. Buenos Aires’in ovalarından yüksek hızla geçecek rallide yarışçılar, ilk günü tamamlamaya çalışacaklar.

406 ARAÇ START ALACAK

Dünyanın en zor rallisi Dakar, yeni bir rota ile Şili ve Bolivya topraklarının heyecan verici etaplarından oluşacak. Dakar Rallisi Arjantin’in Buenos Aires şehrinde 4.752 kilometresi özel etap olmak üzere 9.300 km. kat edilerek Teknopolis’te 17 Ocak’ta sona erecek.

Rallide 161 motosiklet, 137 otomobil, 63 kamyon ve 45 dörtlü olmak üzere 406 araç start alacak. 53 farklı ülkeden yarışçının katıldığı Dakar’da bu yıl 11 bayan sporcu da startta olacak. Dakar, Arjantin’in; Villa Carlos Paz, San Juan, Chilecito, Salta, Termas de Río Hondo ve Rosario, Şili’nin; Copiapó, Antofagasta, Calama ve Iquique, Bolivya’nın ise Uyuni şehirlerinden geçecek.  
Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2015, 13:31
YORUM EKLE