Yandex Metrika

Türkiye'ye Nükleer Teknoloji Üniversitesi Kuruluyor

Bakan Yıldız, "Japonya ile Türkiye arasındaki Ev Sahibi Hükümet Anlaşması kapsamında Nükleer Teknoloji Üniversitesi kurulacak" dedi.

Türkiye'ye  Nükleer Teknoloji Üniversitesi Kuruluyor
27 Ekim 2013 Pazar 15:15 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Japonya ile Türkiye arasında yapılacak Ev Sahibi Hükümet Anlaşması kapsamında Nükleer Teknoloji Üniversitesi kurulacak. Mütevelli heyeti oluşturulacak ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Enerji Bakanlığı ve TÜBİTAK'tan temsilciler olacak. İlk toplantısını da önümüzdeki günlerde Tokyo veya Ankara'da yapacak" dedi.


Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin 29 Ekim'de Türkiye'ye yapacağı ziyaretin içeriğinin sorulması üzerine Yıldız, Japonya ile Türkiye arasında yapılacak Ev Sahibi Hükümet Anlaşması'nın sonuna gelindiğini söyledi.

Anlaşma yapıldıktan sonra her iki ülkenin meclislerinin onayına sunulacağını ve sürecin bu şekilde devam edeceğini kaydeden Yıldız, bu anlaşmayla alakalı teknik bütün detayların çözüldüğünü, proje şirketine hangi sorumlulukların düştüğü, hükümete hangi sorumlulukların düştüğü konularının netleştirildiğini vurguladı.

Hazine garantisi vermeksizin bu proje şirketine ortak olacak kamu şirketinin edinimlerini yerine getireceğine dair anlaşmada bir ibare olacağına dikkati çeken Yıldız, "Proje şirketinin anlaşma kapsamında yapacağı konular var. Bunlardan bir tanesi bir Nükleer Teknoloji Üniversitesi'nin kurulması. Japonya ile Türkiye arasında yapılacak Ev Sahibi Hükümet Anlaşması kapsamında Nükleer Teknoloji Üniversitesi kurulacak. Mütevelli heyeti oluşturulacak ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Enerji Bakanlığı ve Tübitak'tan temsilciler olacak. İlk toplantısını da önümüzdeki günlerde Tokyo veya Ankara'da yapacak. Bu üniversite dünya standartlarında bir üniversite olacak. Bütün bunun yatırımını proje şirketi gerçekleştirmiş olacak" şeklinde konuştu.

- Sinop'ta nükleer santral kurulması

Sinop'ta nükleer santral kurulması için teknik açıdan da çalışmalar başladığını belirten Yıldız, şu an sismik incelemelerin tekrar yapıldığını ifade etti. Bu kadar büyük yatırım yapacak firmanın MTA'nın yaptığı sismiklerle yetinmeyerek aynı zamanda hem denizde hem karada sismik incelemeleri tekrar yapacağını dile getiren Yıldız, "Depremsellikle alakalı araştırmasını, deprem konusunda tecrübeli Japonya temsilcileri burada yapacaklar. Velevki herhangi bir riskli durum varsa yerinin kaydırılmasıyla alakalı yeni çalışma başlatacaklar. Yok hayır, mevcut durumda bizim tespit ettiğimiz lokalizasyon uygunsa, yeni sismiklerde herhangi bir problem görünmüyorsa inşaat yeri de orası olarak belirlenecek" diye konuştu.

- Nükleer yakıt fabrikasının kurulması

Ev Sahibi Hükümet Anlaşması kapsamında farklı bir konu da olduğunu belirten Yıldız, şöyle devam etti:

"Nükleer yakıt fabrikasının kurulmasıyla alakalı Japonya ile yaptığımız ve bu anlaşmanın içerisinde olmasını düşündüğümüz bir konu var. Bu çok önemli ama altını çizerek söylüyorum, biz nükleer yakıt imal etmeyeceğiz. Nükleer yakıt fabrikası demek onların pulvarize edilmiş nükleer yakıtların çubuklar içerisine yerleştirilmesi ile alakalı yakıt fabrikasıdır. Bunun kendine has bir fizibilitesi var. Bununla alakalı çalışmaları da önümüzdeki süreçte hep beraber kamuoyuyla paylaşacağız. Ama tekrar altını çizerek söylüyorum biz nükleer yakıt imal etmeyeceğiz, nükleer yakıt fabrikası kuracağız. Bunun mekanik kısımlarıyla alakalı bir fabrika olacak."

- Akkuyu Nükleer Santrali'ne Türk ortaklar

Yıldız, "Rusların nükleer şirket müdürü Akkuyu'daki yapılacak yatırımlara 4-5 Türk şirketinin ortak olabileceğini söyledi. Bu konuya siz nasıl bakıyorsunuz" yönündeki bir soruyu ise şöyle cevapladı:

"Biz buna sıcak bakıyoruz. Gerek Akkuyu'da Ruslarla beraber yapılacak gerekse Sinop'ta Japonlarla beraber yapılacak olan Nükleer güç santrallerinin yerli ortaklarla birlikte belli hisse oranlarında yapılarak gerçekleştirilmesi doğru olacaktır. Bizim amacımız nükleer santrallerin tamamen Türk mühendisleri tarafından yerli sanayi ile beraber ve mutlaka yerel sanayiyi de güçlendirecek şekilde yapılmasını sağlamaktır. Bu ev sahipliği dediğimiz anlaşmada aynı zamanda teknoloji transferlerinin ve yerli sanayinin yapılanmasıyla alakalı da maddeler bulunuyor. Bu teknoloji transferini mutlaka gerçekleştiriyor olmamız lazım. O yüzdendir ki buraya katılıp hisse alacak olan yerli yatırımcılarımızın, Türk müteşebbislerimizin de bu teknoloji transferlerine hazır olmaları lazım. Nükleer güç santrallerinde yalnızca bir elektrik üretimi olarak değil aynı zamanda nükleer sanayinin oluşmasıyla alakalı bir yapı kurulacaktır. Ben yalnızca bir bakan olarak değil mühendis olarak da Türkiye'nin mutlaka enerji yapılanmasında, sanayi yapılanmasında bir lig atlayacağını düşünüyorum. Bunu önümüzdeki 10 yıl içinde hep beraber göreceğiz. Önemli bir pazar oluşturuluyor, bu pazar yerli sanayimizi mutlaka tahrik edecek, hareketlendirecektir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.