Yandex Metrika

Aile danışmanları geliyor...

Aile Danışmanı, aile içindeki ilişki ve iletişim sorunlarındaki krizle baş etme, ebeveyn-çocuk ilişkilerinin güçlendirilmesi, evlilik öncesi ve sürecinde rehberlik ve danışmanlık, sosyal çevre ilişkilerinin güçlendirilmesi için birey, çift, aile ve gruplara yönelik danışmanlık yapacak.

 Aile danışmanları geliyor...
30 Kasım 2013 Cumartesi 12:29

  Aile Danışmanı, aile içindeki ilişki ve iletişim sorunlarındaki krizle baş etme, ebeveyn-çocuk ilişkilerinin güçlendirilmesi, evlilik öncesi ve sürecinde rehberlik ve danışmanlık, sosyal çevre ilişkilerinin güçlendirilmesi için birey, çift, aile ve gruplara yönelik danışmanlık yapacak.
Meslek standartlarının belirlenmesi amacıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Süleyman Demirel Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi arasında "Aile Danışmanı" taslak meslek standardı hazırlandı.

Buna göre, Aile Danışmanı tarafından verilen danışmanlık, genellikle aile içindeki ilişki ve iletişim sorunlarındaki krizle baş etme, ebeveyn çocuk ilişkilerinin güçlendirilmesi, evlilik öncesi ve sürecinde rehberlik ve danışmanlık, sosyal çevre ilişkilerinin güçlendirilmesi için birey, çift, aile ve gruplara yönelik olacak.

Danışmanlar, gerektiğinde eğitim, inceleme ve benzeri görevler için ofis dışı çalışmalar da yürütebilecek.

-"Çatışmaların ilerlemesini önlemek için müdahalelerde bulunacak"

Kurum, hazırlanan taslakta "Aile Danışmanı" olan kişilerin görevlerinden bazılarını şu şekilde sıraladı:

-Değerlendirme sonuçlarına göre iyileştirme ve geliştirme faaliyetleri yürütecek.

- Görüşmelerin gizliliğini sağlayacak önlemleri uygulayacak ya da uygulanmasını sağlayacak. 

- Tuttuğu kayıt ve raporlamaları dosyalayarak arşivleyecek. 

- Ailenin içinde yaşadığı sosyokültürel çevrenin özelliklerini ve etkisini gözeterek aile bireyleri, çiftler veya bireylerle aile danışmanlığı tekniklerine uygun şekilde görüşmeler yapacak.

- Aile hakkında varsa resmi bilgi ve belgeleri inceleyerek ailenin verdiği bilgilerle ilişkilendirecek. 

- Ailenin danışmanlık kapsamı dışındaki kaynaklardan hizmet alma ihtiyacını belirleyecek. 

- İhtiyaca ve sorunun boyutlarına göre aileyi ya da bireyleri hizmet alabileceği uygun uzmanlara ya da kuruma yönlendirecek. 

- Uygulama sürecinde, danışanların ihtiyaçlarına göre kişiler, uzmanlar ve kurumlarla işbirliği yapacak. 

- Oluşturduğu planlama üzerinde aile ile fikir birliği sağlayacak.

- Görüşme sırasında ortaya çıkan öfke, aşırı tepki, iletişim kurmama gibi belirtilere göre, çatışmaların ilerlemesini önlemeye yönelik müdahalelerde bulunacak.

- Müdahale sürecinde aile ile ara değerlendirmeler yaparak hedefleri ve planlamayı 
gözden geçirecek.

- Sürecin her aşamasında kendisini ve süreçteki rolünü değerlendirecek. 

- Müdahale sürecinin sonlandırılması için aileyi hazırlayacak.

- Danışmandan kaynaklanan nedenlerle aileyle yürütülen müdahale sürecinin sonlanması durumunda aileyi uygun danışmana yönlendirecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.