Alexa
banner314

Doğan Güreş vefat ettti...

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 21. Genelkurmay Başkanı Güreş terör örgütüyle mücadelede büyük başarılar elde etmişti

Doğan Güreş vefat ettti...

 EMEKLİ Orgeneral Doğan Güreş, görevi 1990’da Necip Torumtay’dan devralınca, Türkiye’yi kasıp kavuran terör örgütü PKK’ya karşı büyük operasyonlar başlattı. Ağır darbeler alan, şehir ve kırsaldaki hakimiyetini yitiren bölücü örgüt, Doğan Güreş’i kahvesine zehir koyarak öldürmek istedi. Güreş, bu alçak suikastten tesadüf eseri kurtuldu.

Mehmet Ağar: Vatanperver ve haysiyetli...

GÜNEYDOĞU’da yuvalanan teröristlere malzeme taşıdığını tespit ettiği ABD helikopterleri için de “vur emri” vermesi büyük yankı uyandıran Güreş, 1994’te emekli olduktan sonra DYP’den Kilis Milletvekili seçildi. Mehmet Ağar, aynı dönemde parlementoda birlikte görev yaptığı Doğan Güreş için,  “Vatanperver ve haysiyetli bir komutandı” dedi. 

21. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Doğan Güreş vefat etti. Güreş, bir süredir GATA’da tedavi görüyordu. Güreş, 88 yaşındaydı.  1926’da Adana’da doğan 88 yaşındaki Doğan Güreş, 6 Aralık 1990 - 30 Ağustos 1994 yılları arasında TSK’nın 21. Genelkurmay Başkanlığı’nı yaptı. Doğan Güreş’in görev yaptığı 1990’lı yıllar Türkiye’de PKK ile çatışmaların en yoğun yaşandığı bir dönemdi. Kritik bir dönemde görev yapan Doğan Güreş’in görev süresi dönemin Başbakanı Tansu Çiller tarafından 27 Temmuz 1993’te 1 yıl uzatılmıştı. Aynı tarihte Kara Kuvvetleri Komutanı olan Muhittin Fisunoğlu, 30 Ağustos’u beklemeden görevinden alınmış, yerine İsmail Hakkı Karadayı atanmıştı. Güreş, 30 Ağustos 1994 tarihinde emekliye ayrıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev süresi bitmesinin ardından Doğru Yol Partisi ile politikaya girdi. 20 ve 21. dönemde Kilis Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yaptı. 

Haysiyetli biriydi
Doğan Güreş’le aynı dönemde parlamentoda görev yapan vekillerden biri olan Mehmet Ağar “Çok değerli, haysiyetli, dürüst, vatanperver bir komutandı. Personelini himaye ederdi. Çok dirayetli idi” dedi. Güreş’le aynı partiden olmayan, ancak onunla aynı dönemde vekillik yapmış olan Kamer Genç de, “Güneydoğu olaylarında taraflı davrandığını söylüyorlardı ama demokrat, insana saygısı olan bir insandı” diye konuştu.  Genç, Güreş’in sık sık “kendimi Alevi gibi hissediyorum” dediğini de söyledi. Genç, şöyle konuştu; “İnsani yönüne saygı duyuyorum. Sohbet ettiğimizde, ‘Ben kendimi tartıyorum, herhalde bizim de özümüzde Alevilik var’ diyordu. Bana bir keresinde, ‘Alevi inançclı insanların modernitesini göz önünde tuttuğumuzda kendimi Alevi gibi görüyorum’ demişti.”  

İleri görüşlü asker
Güreş’in Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde İçişleri Bakanlığı yapan İsmet Sezgin de,  PKK eylemlerinin en şiddetli olduğu dönemde, Genelkurmay Başkanı olan Güreş ile birlikte mücadele ettiklerini anlattı. Doğan Güreş için, “inançlı, yürekli, ileri görüşlü bir askerdi” diyen Sezgin, “Hasta halinde dahi, ülke sorunları ile ilgilenir, dertlenirdi. Nur içinde yatsın” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 03:12
YORUM EKLE

banner313