Alexa

İbrahim Şahin'den Turizm haftası kutlama mesajı

Samsun Valisi İbrahim Şahin Turizm Haftası nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

İbrahim Şahin'den Turizm haftası kutlama mesajı
Samsun Valisi İbrahim Şahin Turizm Haftası nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

Samsun Valisi İbrahim Şahin'in kutlama mesajı şöyle.

Toplumumuzda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve vatandaşlarımızın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla, her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında çeşitli etkinlikler düzenlenerek "Turizm Haftası" kutlanmaktadır.

Ülkemizde hızla gelişen turizm sektöründen ilimizin de yeteri kadar pay alabilmesi, turizm alanında hak ettiği noktaya gelebilmesi için yoğun bir gayret içerisindeyiz.

Atatürk’ün Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’ni başlattığı ve bu yolda ilk adımı attığı Samsun; doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleri, deniz, kara, hava, demiryolu ulaşım imkânlarıyla Karadeniz Bölgesi’nin turizm potansiyeli en yüksek kentidir.

Bu tarihi birikime sahip Samsun, bu gün kayak turizminden termal turizmine, sağlık turizminden doğa ve deniz turizmine kadar birçok üstünlüğü aynı anda konuklarına sunmaktadır.

Samsun İli Karadeniz Bölgesi’nde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış önemli bir yerleşim bölgesi olup, 6000 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. 213 km sahili, doğal plajları, çok sayıda sit alanı ve tescilli yapıları, müzelerde sergilenen 6299 arkeolojik ve 642 etnografik eserleri, Devlet Opera ve Balesi, Devlet Tiyatrosu, yılın her mevsiminde etkinlikler düzenlenen sanat galerileri, yüzlerce çeşit endemik bitkisi, yaylaları, dağları, ormanları, yamaç paraşütü alanları, kar kayağı ve çim kayağı alanları, kuş cenneti, gölleri ve şelaleleri ile turizmin her çeşidine imkân sağlamaktadır.

Samsun ilan edilen turizm merkezleriyle bölgenin turizm odağı olduğunu tescilleyerek, Havza 25 Mayıs Termal Turizm Merkezi ve Havza Kaplıcalar Bölgesi İmaret Mahallesi Turizm Merkezi, 19 Mayıs Turizm Merkezi, Lâdik Akdağ Turizm Merkezi, Ayvacık Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi, Vezirköprü Turizm Merkezi ve Bafra-Kolay Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir.

Turizm Merkezi ilan edilen bölgelerinin bütüncül bir anlayışla korunması, geliştirilmesi, tanıtımı, kültür ve turizme ilişkin sosyal ve teknik altyapının gerçekleştirilmesini ve işletilmesini sağlamak amacıyla kurulan Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği’nin çalışmaları devam etmektedir.

Doğu Karadeniz Kalkınma Programı (DOKAP) kapsamında gerçekleştirilecek Yeşil Yol projesi ile de sadece Samsun değil, Samsun’dan Artvin’e kadar olan bütün illerde özellikle yayla turizmi ve doğa turizmi konusunda önemli gelişmeler olacaktır. Bu proje kapsamında turizm alanlarına erişimin kolaylaştırılması ve burada yapılacak kırsal turizm yatırımlarına destek sağlanması üzerinde çalışılmaktadır.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansımız da daha önce turizme yönelik projeleri destekleyerek bu alana katkı sağlamaktadır. Türkiye’nin her yerinden engellilerin misafir edildiği Mavi Işıklar Engelliler Rehabilitasyon Merkezi OKA’nın destek verdiği projelerden biridir. Bu projeler kapsamında Çakallı Han restore edilmiş ve şu anda Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmektedir.

İlimize yapılması planlanan Golf Sahası ile ilgili ilanı yakın bir gelecekte gerçekleştireceğiz. Golf sahası turizm boyutu ile de Samsun’a önemli katkılar sağlayacaktır.

Tarihi ve kültürel değerlerimizin yanında, turizm çeşitliliğini çoğaltarak özellikle yayla, kış sporu ve termal alanlarında Samsun ilini Türkiye genelinde daha da ön plana çıkarmak önceliklerimiz arasındadır.

İlimizin turizmini geliştirmek için hep birlikte ve ortak hareket etmemiz gerekmektedir. Bu nedenle; rehberinden otel işletmecisine, belediyesinden kaymakamlıklarımıza, çiftçimizden sağlık personeline, yatırımcılarımızdan esnafa kadar tüm sorumlular dayanışma ve birlik içerisinde hareket etmek zorundadır.

Bu düşüncelerle 2015 turizm sezonunun ülkemize, milletimize, ilimize ve turizm sektöründe yer alan otel, acente ve tüm işletmelere hayırlı olmasını dilerim.
Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2015, 13:14
YORUM EKLE