Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşındadır?

Türkiye Siyasetinde önemli bir yeri olan BBP Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve yol arkadaşları, ölümlerinin 12. yıl dönümünde anılıyor. Peki Muhsin Yazıcıoğlu kimdir, nerelidir, nasıl öldü, hayatını ne zaman kaybetti?

Kapsam 24.03.2021, 10:28 24.03.2021, 20:52
Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşındadır?

BBP Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve yol arkadaşları, ölümlerinin 12. yıl dönümünde anılırken Muhsin Yazıcıoğlu'nun kim olduğu, nereli ve kaç yaşında olduğu ve nasıl öldüğü araştırılıyor. Türkiye Siyaset hayatında önemli bir yeri olan Dava Adamı Muhsin Yazıcıoğlu sadece siyasi kimliğiyle değil, çalışkanlığı, dürüstlüğü, vatanseverliği ve milletine olan düşkünlüğüyle de vatandaşların gönlünde yerini bulan ender şahsiyetlerden birisidir.

Muhsin Yazıcıoğlu, ÜLKÜCÜ kimliğiyle de yüreklere mührünü vuran bir dava adamı oldu. Peki, Muhsin Yazıcıoğlu kimdir, Muhsin Yazıcıoğlu nerelidir, siyasi hayatı nasıldır ve neden öldürüldü? 

Muhsin Yazıcıoğlu'nun aramızdan ayrılışının 12. yılı. Muhsin Yazıcıoğlu 12 yıl önce "uçak kazası'nda hayatını kaybetti. 25 Mart 2009 tarihinde Kahramanmaraş mitinginden Yozgat - Yerköy mitingine hareket etmek üzere içinde bulunduğu helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Erhan Üstündağ, Yüksel Yancı, Murat Çetinkaya ve İhlas Haber Ajansı muhabiri İsmail Güneş bugün anılıyor. 

Vatan ve millet sevdalısı bir lider olan Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının şaibeli ölümünün ardından 12 yıl geçmesine rağmen hala ölümlerine ve kazaya ilişkin sır perdesi kalkmadı.

MUHSİN YAZICIOĞLU KİMDİR, NERELİDİR, KAÇ YAŞINDADIR?

31 Aralık 1954'te Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Elmalı köyünde doğan Muhsin Yazıcıoğlu, İlk ve orta öğrenimini Şarkışla'da tamamladı. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesini bitiren Yazıcıoğlu, Siyasete 1968'de Şarkışla'da Genç Ülkücüler Hareketi'ne katılarak adım attı. 1972'de  Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nde görev yapmaya başlayan Yazıcıoğlu, önce Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı, sonrasında da ise Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevini devraldı.

1978'de yoluna Ülkücü Gençlik Derneği Kurucu Genel Başkanı olarak görevine devam eden Muhsin Yazıcıoğlu, 1980 tarahinde MHP'de Genel Başkan Müşavirliği görevine getirildi. Anadolu gençliğinin okuyarak adam olması, milletine ve vatanına hizmet etmesi gerektiğini her zaman dile söyleyen Muhsin Yazıcıoğlu, henüz 24 yaşındayken dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e mektup yazarak "Eller silah değil, kalem tutmalı" diyen bir gençlik lideri olarakta gençlerin önünde örnek bir insan ve lider olmuştu.

12 Eylül1980 tarihinde askeri darbe öncesi dönemin Ülkü Ocakları Genel Başkanı olarak gençliğin sürüklendiği kaos ve kardeş kavgasını gören bir siyasi ferasetin de sahibi olan Yazıcıoğlu, MHP ve ülkücü kuruluşlar davası'nda yargılandı. 5,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl Mamak Cezaevi'nde yatan Muhsin Yazıcıoğlu, yargılama sonunda herhangi bir ceza almada cezaevinden tahliye edildi.

Vatan ve millet aşığı olan Muhsin Yazıcıoğlu, tüm yaşadıklarına rağmen 1987'de yine milletine hizmet için siyasete kaldığı yerden devam etti. Milliyetçi Çalışma Partisinin (MÇP) Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirilen Yazıcıoğlu,1991 genel seçimlerinde Sivas'tan milletvekili seçildi. Muhsin Yazıcıoğlu, 1992 yılında "Siyasi anlayışımız uyuşmuyor" diyerek bir grup arkadaşıyla birlikte MÇP'den ayrılarak 1993'te Kurucu Genel Başkanı olduğu Büyük Birlik Partisini (BBP) kurdu. Muhsin Yazıcıoğlu; 24 Aralık 1995 erken genel seçimlerde ANAP'la yaptıkları ittifakla yeniden Meclise girdi, 1996'da ANAP'tan istifa ederek yeniden BBP'ye geri döndü.

22 Temmuz 2007'de yapılan seçimlerde Sivas'tan bağımsız milletvekili olarak seçilen Yazıcıoğlu, Genel Başkanlık görevini yeniden devraldı. 2009'da yerel seçimler için ilk kez helikopter kiralayarak mitinge katılan Muhsin Yazıcıoğlu, 25 Mart 2009 tarihinde Çağlayancerit mitinginin ardından Yozgat'ta yapacağı mitinge giderken Keş Dağı'na düşerek hayatını kaybetti. Helikopterin enkazı ile Muhsin Yazıcıoğlu, BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı, Murat Çetinkaya, pilot Kaya İstektepe ve gazeteci İsmail Güneş'in cenazesi, kazadan 48 saat sonra köylüler tarafından Keş Dağı Kuru Dere Kanlıçukur mevkisinde bulundu. Yazıcıoğlu, 31 Mart 2009'da Ankara'da son yolculuğuna uğurlandı.

Yazıcıoğlu'nun naaşı, vasiyeti üzerine Taceddin Dergahı'na defnedildi. Vefatının 12. yılında anılan Muhsin Yazıcıoğlu'nun ismi, başta memleketi Sivas olmak üzere Türkiye'nin birçok şehrinde cadde, park, okul, dernek ve vakıflar gibi çeşitli yerlerde yaşatılıyor.

Muhsin Yazıcıoğlu "Üşüyorum" şiiri

Yazıcıoğlu'nun Üşüyorum şiiri

Bir coşku var içimde bugün kıpır kıpır
Uzak çok uzak bir yerleri özlüyorum
Gözlerim parke parke taş duvarlarda
Açılıyor hayal pencerelerim
Hafif bir rüzgar gibi, süzülüyorum
Kekik kokulu koyaklardan aşarak
Güvercinler ülkesinde dolaşıyor
Bir çeşme başı arıyorum
Yarpuzlar arasında kendimi bırakıp
Mis gibi nane kokuları arasında
Ruhumu dinlemek istiyorum

Zikre dalmış her şey
Güne gülümserken papatyalar
Dualar gibi yükselir ümitlerim
Güneşle kol kola kırlarda koşarak
Siz peygamber çiçekleri toplarken
Ben çeşme başında uzanmak istiyorum
Huzur dolu içimde
Ben sonsuzluğu düşünüyorum
Ey sonsuzluğun sahibi, sana ulaşmak istiyorum
Durun kapanmayın pencerelerim
Güneşimi kapatmayın
Beton çok soğuk, üşüyorum..

Helikopter Kazası ile ilgili iddialar!

 • 25 Mart 2009 tarihinde, meydana gelen kazadan sonra ortaya atılan suikast iddialarını araştırılması için 02 Şubat 2010 tarihinde pek çok siyasi ismin önergesiyle Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu.
 • Olay halen daha Kahramanmaraş Özel Yetkili Savcılığı tarafından araştırılmaktadır. 
 • 6 Ocak 2014 tarihinde Aksiyon dergisinin 996. sayısında Muhsin Yazıcıoğlu ve beş arkadaşını taşıyan helikopterin düşme nedeninin karbonmonoksit olabileceğine ilişkin bilgilere yer verildi.
 • Abdullah Gül'ün talimatıyla Devlet Denetleme Kurulu olayı incelemeye almış ve 21 Ocak 2011 tarihinde de raporunu açıklamıştır.
 • 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen askeri darbenin ardından yakalanan FETÖ subayı Aydın Özsıcak'ın helikopter kazasında yer alması bu iddialarıgüçlendirdi.

BBP'nin eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun öldüğü helikopter kazasında GPS cihazlarının sökülmesiyle ilgili görülen davada sanıkların ifadeleri sabotaj ihtimalini güçlendirdi. Davanın sanıkları arasında bulunan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan tim de de görev alıp 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Yarbay Davut Uçum, "Yazıcıoğlu'nun ölümünün kaza süsü verilmiş bir suikastla gerçekleştiğini" öne sürdü.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun Sözlerinden bazıları

 • Türk gençliği Türk vatanının hem ziynetidir, hem de bekasının teminatıdır.
 • Böldürtmeyeceğiz, soydurtmayacağız, Türkiyemize, Mirastarlarımıza her şeyiyle sahip çıkacağız. Var mısınız? Varız!
 • Ben devlete millete kurşun sıkanlara değil , ben okumak istiyorum diyenlere af istiyorum !
 • Çoğunluğun istediği her şeyi yaptığı, örttüğü, Meclis’i kendi hukuk dışı ve ahlak dışı davranışlarına alet ettiği rejimin adı demokrasi değildir.
 • Ben Avrupa Birliği kapısında zorlanan, aşağılanan Türkiye istemiyorum. Ben kendi medeniyetimle olurum. Ben yeniden Tük-İslam medeniyetinin inşaatını istiyorum.
 • Ben Türk’üm, Türk esir olmaz. Ben Türk’üm, Türk Devletsiz olmaz. Ben Türk’üm, Türk Bayraksız olmaz. Ben Türk’üm, Türk Ezansız olmaz. Ben Türk’üm, Türk Hürriyetsiz olmaz.
 • Bizim siyasi projelerimizin esasını, milli, manevi, insani ve demokratik değerler üzerinde yükselecek, her halükarda kudretli ve büyük bir Türkiye ideali oluşturmaktadır.
 • Önümüzde iki seçenek var: Ya ibret almayanlar gibi tarihin tekerrürüne seyirci kalacağız ya da bu ezberi bozacağız. Biz, ikinci yolu seçiyoruz.
 • Er meydanı kancıklık kabul etmez!
 • Kim Allah’ın rızasına uygun hareket ediyorsa, o bizdendir. Kim Allah rızasından uzaksa bizim dışımızdadır.
 • Gençliğim dedim, “Ver” dediler. İstikbalim dedim, “Yok” dediler. Kanım dedim, “Dök” dediler. Canım dedim, “Milletin” dediler. Sevdim dedim, “Suçtur” dediler. Ve çığlıkla yarıldı karanlık; sevgimi çarmıha gerdiler.
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)