Menemen Tartışması; Menemen, Soğanlı mı Olur Soğansız mı?

Menemen tartışması her yerde. Menemen soğanlı mı soğansız mı olur, Menemen mi melemen mi? gibi tartışmalara da neden olan Menemen yemeği Türk mutfağının her zaman baş köşesinde kalmaya devam ediyor.

Mutfak 05.05.2019, 20:34 06.11.2020, 00:06
Menemen Tartışması; Menemen, Soğanlı mı Olur Soğansız mı?

Menemen lezzetli bir yemek olduğu kadar pratiktirde. Menemenin ana maddesi domates ve yumurtadır. menemen yemeğinin yapılışı damak zevkine göre değişiyor. Soğanlı menemen, kıymalı menemen, peynirli menemen, kaşarlı menemen, sucuklu menemen, hatta karışık menemen diyenler bile vardır. Diğer taraftan son yıllarda "menemen soğanlı mı olur sağansız mı?" veya "Menemen mi melemen mi?" yüksek trajlı televizyonlarda tartışılıyor, filimlere konu olabiliyor. 

Menemenin lezzetli ve pratik bir yemek olması nedeniyle menemen tarifleri veren sitelerde oldukça fazla bulunuyor. Bilen de bilmeyende menemen yemeği tarifi veriyor. Soğanlı menemen tarifi, Çakallı menemen tarifi, bibersiz menemen tarifi gibi. Türkiye'de Menemen denildiğinde Çakallı menemeni ilk akla gelen menemen çeşitlerindendir. Çakallı menemeni soğansız menemendir.

Domates ile yapılan Türk mutfağının önemli leziz bir yemeği olan "Menemen yemeği" neden bu kadar tartışmalara neden oluyor henüz anlaşılmış ta değildir. Hatta menemen tartışmalarına bazı siyasetçiler bile katıldı. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 5 şubat 2019 tarihinde TBMM'de menemeni siysallaştırarak değerlendirmelerde bile bulundu. Akşener; "Menemen soğanlı mı olur, soğansız mı? diye tartışıldı. Soğanın 6 lira olduğu ülkede, menemen soğansız olur. Şimdi de menemen biberli mi olur, bibersiz mi olur diye soruyorlar. Biber de 18 liraysa, menemen bibersiz olur. Bu gidişle sofralar da menemensiz olur." ifadelerini kullandı.

Yeni lezzetler keşfetmek için dolaşan ve programlar yapan Vedat Milor bile menemen soğanlı mı olur soğansız mı tartışmaları içine girerek sosyal medyada kamuoyu araştırması yaptı. Milor, "Sene içerisinde bana en çok sorulan soru buydu. Twitter’da rekor sayıda bir katılımla yaptığımız oylama da bu ilgiyi teyit etti. Açıkcası, neden bu kadar tartışıldığını hiçbir zaman anlamadım ama keyifli yorumlarla iyi vakit geçirip, eğlenmiş olduk."dedi.

Gerçekten Menemen neden bu kadar tartışılıyor anlam vermekte çok zor. 

Murat Bardakçı, habertürk gazetesinde Menemen soğanlı mı olur soğansız mı tartışmasını köşesine taşıdı. Bardakçı; "Soğanı da sarmısağı da severim, hattâ çok severim, onlar olmadan pişirilen yemeklerin lezzetini noksan bulurum ama iş menemene gelince “soğansız” olmasını söyleyenlerin tarafındayım! " dedi.

"Menemen soğanlı mı olur soğansız mı?" tartışmalarına Kültür ve Turizm Bakanlığı da katıldı. Bakanlık, "kulturportali" adlı web sayfasında 2 farklı menemen tarifine yer verdi. Isparta’nın “Kuru Biberli Menemen” tarifinde soğan bulunurken, Samsun’un Çakallı Menemeni’ne ise soğan konulmadı. 

Bu kadarla kalmadı, menemen tartışması ABD'ye taşındı. ABD'nin Boston Eyaleti’nin Massachusetts merkezli günlük gazetesi The Boston Globe Türk sofralarının vazgeçilmesi menemenin tarifini verdi.

Herkes tarafından çok tartışılan menemen, bir çok filmde de konu olmuştur. Menemen bundan sonrada tartışılmaya devam edeceğe benziyor. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442