Menemen yapmanın püf noktası Nedir?

Menemen tartışılan bir yemek oldu. Filmlere ve tartışma programlarına bile konu olan menemen nasıl yapılır? Menemen soğanlı mı soğansız mı olur? Menemen mi melemen mi? gibi sorulara cevap arandı.

Mutfak 24.02.2021, 00:00 30.05.2022, 00:03
Menemen yapmanın püf noktası Nedir?

Türk kültürü zengin yemek çeşitleriyle doludur. Türk yemeklerinin lezzeti, yapılış tarzı yörelere göre de değişmektedir. Çok pratik yemek çeşitlerinden biri olarak karşımıza çıkan menemen de bir çok yörede farklı şökillerde ve karışımlarda karşımıza çıkmaktadır. Film ve tartışma programlarına bile konu olan Menemen son yıllarda oldukça meşhur bir yiyecek haline geldi.

'Menemen mi melemen mi' - 'menemen soğanlı mı olur soğansız mı' gibi sorulara arama motorlarından cevap arandı hep. Kapsamhaber'de daha önce verdiğimiz linklerde bu konuyu yeterince yazdık. Ancak en iyi menemenin yapıldığı yerin Çakallı olduğu hususunda tartışmaya gerek olmadığını sanıyorum.“Menemen soğanlı mı olur, soğansız mı?” tartışması her ne kadar devam etsede gerçek bir menemenin soğansız olduğunu belirtmek isteriz. Samsun - Çakallı menemen ustalarının hepsi menemenin soğansız olacağını belirtir. Hiç bir menemen ustası menemene soğan katmaz. Ancak bir çok yörede soğanda koyulmaktadır. Bu bir tercih meselesidir.

Lezzetli Menemen Yapmanın Püf Noktası Nedir?

Çakallı menemeninin en önemli malzemesi Tereyağdır. Tereyağını tavaya alıp yakmadan erittikten sonra lezzet versin diye içine yeşilbiber doğranır. Soyulmuş domatesler tavaya alınarak har ateşte iyice pişmesi sağlanır. Daha sonra içine toz biber, pul biber, tuz koyuyoruz. Domatesler iyice piştikten ve yumuşadıktan sonra tüm malzemeleri iyice ezerek pişirmeye devam ederken menemenimizin içine yumurta sarısı koyuyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz. ve kaşar peynirinide koyarak eriyene kadar karıştırmaya devam ediyoruz.

Muzaffar şirin

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)