Alexa

Ördek Suyu Çorbası (İşte Tarifi)

Yeni trent Ördek çorbası... Çorba küçükten büyüğe tükettiğimiz güzel bir yiyecektir. Peki siz hiç ördek çorbasının tattınız mı? Eskişehir’de yaşayan 53 yıllık çorbacı Münür Subaşı'dan ördek suyu çorbası tarifi...

Ördek Suyu Çorbası (İşte Tarifi)

Eskişehir’de 53 yıllık çorbacılık yapan Münür Subaşı'nın çorbaları bağımlılık yapıyor. Çorbacı Münür Subaşı ördekleri kendi üretim yaptıkları işletmeden temin ettiğini, farklı bir lezzet olan ördek suyu çorbasını deneyenlerin tekrar tekrar geldiklerini ifade etti. Ustü Çorbacı Subaşı Çorbayı nasıl yaptığını anlattı.

Gününe göre günde orada 2-3 tane kestiklerini anlatan Subaşı, "Ördek eti kesildikten sonra buzlukta bir müddet bekletiliyor. Buz tutması lazım. Buz tuttuktan sonra eti çözdürüyoruz. Ardından sirkeli suda bekletiyoruz. Yıkayıp tekrar pişirmeye alıyoruz. Ördek bataklık hayvanı olduğu için batak kokusu oluyor. Onun kokusunu almak için de kakule kullanıyoruz. Kakule etin ham kokusunu gideriyor. Etini pişirdikten sonra suyunu ayrı olarak süzüyoruz. İçinde meyan olsun diye şehriye ile beraber yapıyoruz.

Tavuk suyu şehriye gibi ördek suyu şehriye de aynı. Çorbanın içerisine kapya biber, sivri biber, limon, tuz, yağ ve un atıyoruz. Çok beğeniliyor" dedi. "Büyük bir talep olduğundan çorbayı günde 2-3 kere tekrar yapıyoruz" dedi.

YORUM EKLE