Pelin Bozkurt Bilgiç: Şeker İstediğimizde Ne Yapmalıyız?

Chef Pelin Bozkurt Bilgiç, beslenmede şekerin yeri ve onunla nasıl baş edebildiğimizle ilgili bilgiler verdi.

Mutfak 16.12.2021, 22:01
Pelin Bozkurt Bilgiç: Şeker İstediğimizde Ne Yapmalıyız?

Şeker veya karbonhidratlı yiyecekleri yerken kendimizi neden daha iyi hissediyoruz? Peki, Neden kışın canımız daha çok tatlı istiyor, şeker çekiyor? Canımız Şeker İstediğinde ne yapmalıyız?

Pelin Bozkurt Bilgiç, beslenmede şekerin yeri ve onunla nasıl baş edebildiğimizle ilgili bilgiler verdi.

Şeker ve tatlı özellikle kış mevsiminde canımızın çektiği ve yedikten sonra da sürekli canımızın çektiği besinlerden olabiliyor. "Güzel Yaşa Güzel Yaş Al" sloganıyla önce kendi hayatını sonra da çevresindeki hayatları bilgisiyle ve tecrübesiyle aydınlatan Wellbeing ve Wellaging uzmanı Şef Pelin Bozkurt Bilgiç bu konuda hazırladığı dosyayla bizleri bilgilendiriyor:

"Şeker veya karbonhidratlı yiyecekleri yediğinizde, kendinizi daha iyi hissediyor musunuz? Şeker yedikten sonra enerjiniz artıyor mu? Ruh haliniz yükseliyor mu?"diyen Pelin Bozkurt Bilgiç şunları söyledi:

"Her şey kim olduğunuza, psikolojik, çevresel ve genetik yapınıza hatta yılın zamanına bağlıdır. Gerçek şu ki, kışın karanlık günlerinde daha fazla karbonhidrat ve şeker yemek, vücudun emrettiği bir şey olabilir, beyin; kış mevsimiyle savaşmak için kendine verilen bir beyin ilacı gibi görür. Çoğunuz yılın bu döneminde daha az enerjik olursunuz. Karbonhidrat normalde beyinde hafif bir yatıştırıcı görevi görür. Ancak ‘mevsimsel duygu bozukluğu ‘adı verilen bir tür depresyonu olan kişiler, kışın karbonhidrat yediklerinde canlanırlar."

  • Doyurucu öğünler yiyin. Bu sizi acıktığınızda şekerli atıştırmalıklara uzanmanızı engeller.
  • Bol su için: Kışın susuz hissetmeyebilirsiniz, ancak soğuk kış aylarında bile her gün en az 2 litre su için.
  • Vücudunuz enerji için glikojen olarak da bilinen depolanmış şekeri kullanır. Vücudunuzda sıvı / su eksik olduğunda, bu glikojeni parçalaması da zorlaştırır.

PELİN BOZKURT BİLGİÇ KİMDİR ?

Hayatını "Güzel Yaşa Güzel Yaş Al" felsefesi ile tasarlayan Pelin Bozkurt Bilgiç sağlıklı beslenme hakkında doğru bilgiye ulaşmak için Cornell Universitesi Nutrition Healthy Living Eğitimi aldı. Hazırladığı özel tarifleri bir araya getirdiği "Sağlıklı Misafir Sofram" isminde bir kitabı vardır. Ayrıca televizyonda BizimEv TV'de "Pelin'le Geleneksel Lezzetler ve Modern Tarifler" adında bir program sunmaktadır.Youtube'da ve Instagram'da kendi kanalında tariflerini ve bilgilerini sevenleri ile paylaşmaktadır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)