Poşe yumurta nedir, nasıl yapılır?

Masterchef Türkiye elemesinde bu hafta kaptanlar yarışmasında en çok Poşe yumurta yapan yarışı kazanacak.

Mutfak 31.08.2020, 23:26 31.08.2020, 23:47
Poşe yumurta nedir, nasıl yapılır?

Masterchef Türkiye elemesinde kaptanlar yarışında bu hafta en çok Poşe yumurta yapan yarışı kazanacak. Peki poşe yumurta nedir? Poşe yumurta nasıl yapılır?

POŞE YUMURTA NASIL YAPILIR

Poşe yumurta, katı ya da sıvı yağ kullanmanı gerektirmediği için, sağlıklı bir yumurta pişirme yöntemidir. Poşe yumurtayı tek başına, salatayla, ekmekle ya da çılbır hâlinde yiyebilirsin. Kusursuz bir poşe yumurtanın pürüzsüz, patlamamış bir sarısı ve etrafını düzgünce saran parlak ve opak bir akı vardır. Böyle kusursuz bir şey pişirme düşüncesi ilkin gözünü korkutabilir ama aslında yumurta haşlama kalıbı kullanmadan bile kolayca altından kalkabilirsin. Bu talimatları takip edersen misafirlerini günün her öğününde etkileyecek bir poşe yumurta pişirmek çocuk oyuncağı!

Poşe Yumurta Nedir

poşe yumurta Çiğ yumurtanın kaynamakta olan su içine atılıp birkaç dakika sonra pişirilip sonrasında damak tadına göre ister sarımsaklı yoğurt ister salçalı sos ile servis edilerek hazırlanan bir yemektir. Yumurtanın beyazı tam pişmiş olarak servis edilirken sarısı ise akışkan kıvamda olması bu yemeğin en önemli özelliğidir.

Poşe yumurta yapılırken dikkat edilecek ilk ve en önemli husus yumurtaların taze olmasıdır.

Poşe yumurtaların pişirileceği suyun yeterli miktarda sirke ve tuz içermesine dikkat edilmeli. Yumurtaların dağılmasını engellemek için yumurtaları direkt suyun içine kırmaktansa önce bir kâsenin içine kırıp buradan kaynayan su içine bırakılır. Lezzetli ve başarılı bir poşe yumurta tarifi için suyun sıcaklığı da oldukça önemli bir etkendir. Suyun sıcaklığının 85 – 90 derece olması en ideal pişirmeyi sağlayacaktır.

Yorumlar (0)