Alexa

Bel Fıtığında Ameliyat

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Ali Kemal Ulaş, korkulan hastalık Bel fıtığıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bel Fıtığında Ameliyat

Op.Dr. Ali Kemal Ulaş, Tam Endoskopik (Kapalı) Bel Fıtığı Merkezi'nde gerçekleştirdiği cerrahi müdahalelerde insanların korkulu rüyası olan bel fıtığı sorununu ortadan kaldırdığını belirtiyor. Hastaların ameliyattan kısa bir süre sonra taburcu edildiğini günlük hayatına dönebildiğini ifade ediyor.

 HASTA AYNI GÜN TABURCU EDİLİYOR

Gerçekleştirilen yöntem hakkında bilgi veren Ulaş, " Tam Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı bel bölgesine arkadan (interlaminar) veya yan taraftan (Transforaminal) 0,5 cm’lik cilt kesesi ile lokal anestezi altında 4 mm’lik bir endoskop borusu ile girilip, ekrandan cerrahi alan görülerek gerçekleştirilir. Lokal veya epidural anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bundan dolayı hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. 

Op.Dr. Naki Keleş

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Tam Endoskopik (Kapalı) Bel Fıtığı Merkezi doktoru Op.Dr. Naki Keleş ise, "Yapılan tam kapalı bel fıtığı ameliyatı sonrası hastalarımız kısa bir süre sonra ayağa kalkıyor. Bu erken hareketlenme hastanın günü daha rahat geçirmesini ve tuvalet gereksinimini kendisinin yardımsız yapmasını sağlıyor. Hastalar çoğunlukla aynı gün taburcu oluyorlar. Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı komplikasyon oranı oldukça düşük ve hasta konforu son derece yüksek bir operasyondur. Cerrahi sonrası ağrının az olması,az kan kaybı hastanede yatış süresinin az olması normal yasama erken dönülmesi,Cerrahiye bağlı anatomik hasarın açık cerrahiye göre az olması gibi avantajlarının olması endoskopik diskektomiyi başarılı kılmıştır. endoskopik cerrahi  hastaların % 60-70 inde uygulanır hastaların omurlar arası yükseklği,  bel fıtığının bulunduğu mesafe, fıtığın konumu, büyüklüğü gibi faktörler endoskopik cerrahi seçiminde rol oynamaktadır. 
 
Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2016, 01:53
YORUM EKLE