Alexa

Chia tohumu Mucizesi (Chia Tohumu Nedir)

Diyet yapmak ve zayıflamak isteyenler Chia tohumuna merak sardı. Peki chia tohumu nedir? chia tohumu ile nasıl zayıflanır gbi soruların yanında chia tohumunun kaç kalori olduğu, Chia tohumunun nasıl tüketildiği de merak ediliyor.

Chia tohumu Mucizesi (Chia Tohumu Nedir)

Chia tohumu tok tutma özelliği ile de ön plana çıkıyor. tatlı krizlerinin önüne geçtiği belirtilen Chia tohumu ile nasıl kilo verilir? Chia tohumu ile ideal ölçüler nasıl yakalanır? Chia tohumu nedir, özelliği ne? gibi sorularada cevap aranıyor.

Şimdi, Chia tohumu ile zayıflamak, Chia tohumunun kalorisi, Chia tohumunun nasıl tüketildiğine bakalım.

Çin Tohumu Nedir?

chia tohumu, M.Ö 3500 lerden beri yiyecek olarak kullanılmaktadır. Nane ailesine ait tek yıllık çiçekli bir bitkiden elde edilen chia tohumu çok besleyici bir tohum olduğu ifade edilmektedir. Amerika’da Kolomb öncesi toplumlarda önemli bir ürün olarak bilinir. Diğer taraftan Chia tohumunu Aztek ve Mayalar için vazgeçilmez bir besin ve enerji kaynağı olmuştur. Zengin protein, yağ ve lif içeriği ile Aztekler’in en önemli besin kaynağı olan chia tohumu, maya dilinde güç anlamına gelmektedir. Hastalıkların tedavisi için çeşitli ilaçların hazırlanmasında, gıda ve boyalarda kullanılan chia tohumu uzun yolculuklarda ve savaşlarda Aztekler, yanlarında enerji için taşırlardı.

Chia (Salvia hispanica) küçük, yıllık, kuraklığa dayanıklı, çiçekli bir bitkidir olarak tarif edilir. Kumlu, bereketli topraklar altında iyi gelişen Chia tohumları, beyaz, kahverengi ve siyah renkte olabiliyor.

Chia tohumunun yüksek besin değerleri nedeni ile sağlıklı besinler listesinin ilk başında yer aldığını belirten Beslenme uzmanları, Omega-3 yağ asitleri, antioksidanlar, mineraller, vitaminler ve diyet lifi açısından oldukça iyi bir kaynak olduğunu belirtiyor.

Chia Tohumu besin değerleri Nedir?

Gluten içermeyen bir besin olan Chia Tohumu, Süte oranla yüksek miktarda kalsiyum içermektedir. omega-3 açısından da zengin bir kaynak olan Chia tohumu tok tutmakta ve antioksidan kapasitesi yüksek olmaktadır. Chia tohumunda, 100 gramında 486 kcal kalori bulunur.

Chia Tohumu faydaları nedir?

Yüksek miktarda enerji vermekte, Bağışıklık sistemini güçlendirmekte, Antioksidan içeren tohum, vücudu kansere ve yaşlanmaya karşı korumaktadır. Özellikle kış aylarında grip, nezle gibi hastalıklardan korumakta ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Saçların sağlıklı olmasına yardımcı olur

Saçlar keratin maddesinden bir protein türünden oluşmaktadır. Chia tohumu yağı sahip olduğu protein değerleri ile saçın büyümesine destek olur ve yağı doğal bir parlaklık sağlar. 

Zayıflamak için kullanılır mı?

Chia tohumunun zayıflamada en büyük etkisi midede yer alan karbonhidratın parçalanma hızını yavaşlatmasıdır. Kan şekerini dengede tutan Chia tohumları kendi ağırlığının 10 katı sıvıyı emme yeteneğinede sahip bulunmaktadır. Sıvılarla birlikte tükettildiğinde midede doygunluk hissi yaratır. yüksek oranda içerdiği lif ile de diyete yardımcı olmaktadır.

Chia tohumunun İçerisinde bulunan kalsiyumlar kemik gelişimine katkı yapar ve Antioksidandır, vücudun toksinlerden arınmasını sağlarken, hücre yenilenmesine yardımcı olduğundan, yaşlanmayı geciktirir. Düzenli tüketildiği taktirde chia tohumu C vitamini ile hastalıkları önler, kişinin ihtiyacı olan günlük kalsiyum ihtiyacının büyük kısmını karşılar.

iltihaplanmayı Tedavi Eder mi?

Ntioksidanlar olarak hareket eden yararlı flavanoller ve diğer besinler açısından iyi bir kaynak olan Chia tohumları  vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur. İnflamasyon gibi kritik bir durum için çözüm olması pek çok sağlık sorunları ve rahatsızlıklara iyi geldiği ifade edilir.

Kalp rahatsızlıkları...

Keten tohumu, somon gibi omega-3 yağ asitleri ile dolu olan Chia tohumu sağlıklı bir kalp için çok önemlidir.  Chia tohumu, omega-3 alt trigliserid düzeylerini azaltarak kalbe destek olur.

Keten Tohumu Kan basıncını düşürür

Brezilya’da yapılan bir araştırmaya göre, işlenmemiş chia tohumu tüketimi yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor. Hipertansiyon tansiyon ilaçları ile tedavi edilemeyen durumlarda chia tohumundan destek almak bir alternatif oluşturduğu belirtiliyor.

Keten Tohumu Kolestrolü Düşürmeye Yardımcı Oluyor

Yapılan araştırmalara göre, HDL (iyi kolesterol) seviyelerinin artması, LDL (kötü kolesterol) ve trigliserid seviyelerinin düşmesi ile chia tüketimi arasında bir bağlantı bulunuyor. Şeker hastaları tarafından güvenli kullanılan chia tohumu, aynı zamanda sağlıklı bir kalp için faydalıdır.

Sindirimi kolaylaştırır;

Chia tohumları lif açısından harikadır.100 gram chia tohumu yaklaşık 40g diyet lifi içeriyor ve Lif sindirim için mükemmel bir destekçi oluyor. Kabızlık gibi bağırsakla ilgili rahatsızlıkları uzak tutmanıza yardımcı olurken, kolesterol seviyesini düzenliyor.

Beyin fonksiyonlarını geliştiriyor ve güçlendiriyor

Chia tohumları beyin için yararlı olan besinlerle dolu olduğu görülüyor. DHA yağ asitlerini (iyi beyin fonksiyonu için bir zorunludur) yapmak için kullanılan omega-3 açısından iyi bir kayna... Chia tohumlarındaki antioksidanlar serbest radikallerle savaşır ve serbest radikallerin neden olabileceği tüm zararlardan beyni korur.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Chia tohumları çiğ olarak tüketilebilir, İçtiğiniz suyun içerisine ekleyebilir, Meyve sularıyla beraber tüketilebilir, kahvaltılık gevreklerde, müslide, fırında pişecek ekmek, poğaça ve tatlı ürünlerinin üstünde, salatalarda, yoğurt ve dondurmanın üzerine serpiştirilerek kullanılabilir.

BİR TARİF
1 çay kaşığı chia tohumu 3 çay kaşığı ılık suyla karıştırılıp 15 dk kadar beklendiğinde jel formunu alarak 1 yumurta yerine kullanılabilirsiniz. Örneğin 4 yumurtalı bir omlet için, 2 yumurta ve 2 çay kaşığı chia jeli kullanabilirsiniz.

Diğer taraftan çorba ve soslarda kıvam sağlamak için un ve nişasta yerine kullanılabilir. Hazırladığınız çorbanın miktarına göre chia tohumunu azar azar ekleyerek istediğiniz kıvam sağlayabilirsiniz. 

Kırmızı et, tavuk ve balık köftelerini hazırlarken ekmek içi yerine yarım kilo ete bir çay kaşığı chia tohumu kullanarak çok lezzetli ve hacimli köfteler de hazırlanabilmektedir.

Chia Tohumu ne kadar tüketilmelidir?

Yetişkinler için günlük olarak 15 gram.

Küçük çocuklar için (5 ila 18 yaş) günlük olarak önerilen chia tohumu tüketimi 1,4 – 4,3 gramdır. 

10 yaşın altındaki çocuklar için ideal olanı 1 çorba kaşığıdır.

Chia Tohumu ile zayıflamak nasıl olur?

Chia tohumunun özelliklerinden birisi tatlı ihtiyacını karşılar; kan şekerini dengeler , tansiyon riskini azaltır, m etabolizmanın çok daha hızlı çalışmasını sağlar. İçerisinde bulunan Triptofan aminoasit tokluk süresini uzatır.  Chia tohumunun yoğun bir tadı olmadığından dolayı diğer gıdalar ile birlikte kolaylıkla tüketilebilir.

Chia Tohumunun Zararları Var mı?

Hamilelik ve emzirme döneminde chia tohumu tüketiminin tamamen güvenli olduğuyla bir bilgi bulunmuyor. Bu yüzden güvenli tarafta kalmalı.  Bağırsaklarda aşırı gaz oluşturabilir, şişkinlik yapabilir. Bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bulantı, kusma, boğazda şişkinlik, deride dökülmeler görülebilir. Chia tohumu kolesterol ve trigliserid içeren yağ çeşididir. Trigliserid düzeyleri bazı kişilerde çok yüksektir. Chia tüketimi bu seviyeyi daha da yükseltebilmektedir. Eğer yüksek trigliserid varsa, Salba ismiyle bilinen bir chia türünü tüketmekte fayda vardır. Salba trigliserid düzeylerini önemli ölçüde artırmaz.

Chia bir sürü alfa-linolenik asit içermektedir. Bazı araştırmalar, yüksek miktarda alfa-linolenik asit tüketimi durumunda prostat kanserine yakalanma riskinin artacağını belirtilmektedir. Eğer prostat kanseri olma durumu varsa ya da yakalanma riski yüksekse büyük miktarlarda chia tohumu tüketilmemelidir.

Kaynak: yasemin com

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2018, 23:44
YORUM EKLE