Yandex Metrika

Çocuklarda bulaşıcı hastalıklara dikkat!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları - Pediatri Uzmanı Uz.Dr. Canan Öz Göçer, çocuklarda sık sık görülen bulaşıcı hastalıklar hakkında bilgi verdi.

 Çocuklarda bulaşıcı hastalıklara dikkat!
27 Ekim 2014 Pazartesi 12:35

 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları - Pediatri Uzmanı Uz.Dr. Canan Öz Göçer, çocuklarda sık sık görülen bulaşıcı hastalıklar hakkında bilgi verdi.

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Çiftlik Şubesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları - Pediatri Uzmanı Uz.Dr. Canan Öz Göçer, çocukların okulda ve sokakta yani kalabalık ortamda bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskinin yüksek olduğunu bu yüzden ailelerinin çok dikkatli olması hususunda uyarılarda bulundu.

Çocuklarda sıkça görünen bulaşıcı hastalıklar hakkında bilgi veren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları - Pediatri Uzmanı Uz.Dr. Canan Öz Göçer, ailelerinin çocuklarda görünen bu hastalıkları geçer diye beklemesinden daha çok mutlaka bir uzman doktor tarafından muayene edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bulaşıcı hastalıklar, hastalık yapıcı insana geçme özelliğindeki mikropların veya parazitlerin vücuda girmesiyle ortaya çıkan hastalık tablosu olduğunu ifade eden Göçer, "Bu hastalıklar temasla insandan insana geçebildiğinden bulaşıcı hastalık olarak tanımlanmışlardır. Bulaşma yolları öksürürken veya hapşırırken ağızdan çıkan damlacıkların başka bir kişi tarafından solunması ile doğrudan deri teması ile, hastanın kullandığı eşyalar, kirlenmiş yiyecek ve içecekler ile olmaktadır. Çocuklarda bulaşıcı hastalıklar ilk dört yaşta sık olmakla birlikte özellikle kreş ve okul dönemlerinde artmaktadır. Çünkü okul ve kreşlerde farklı ortamlardan gelen ve farklı bakteri florası taşıyan çocuklar kendilerindeki bu mikropları diğer çocuklara da bulaştırırlar. Çocuklardaki bulaşıcı hastalıkların çoğunluğu viral etkenlere bağlıdır. Bu nedenle özellikle gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınmak gerekir. Maalesef bazı viral döküntülü hastalıklar boğaz enfeksiyonu ve allerji olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle şikâyetler başladığında çocuk doktoruna başvurulmalıdır." dedi.

Çocukların bulaşıcı hastalıklarından bazılarına değinmek istediğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz.Dr. Canan Öz Göçer, "Özellikle kış mevsiminin gelmesi ve okulların açılmasıyla birlikte sıklığı artan viral üst solunum yolu hastalıklarından söz etmek istiyorum;

VİRAL ÜST SOLUNUM YOLU İNFEKSİYONLAR

Etken virüslerdir. Kuluçka dönemi 1-4 gün arasında değişmektedir. El teması ve solunum yolu salgıları ile bulaşır. Hastalık 3-10 gün arası sürer. Burun akıntısı, hapşırık, burun tıkanıklığı, kuru öksürük, ateş, halsizlik ve iştahsızlık klasik belirtilerdir. Antibiyotik tedavisi gerekli değildir. Semptomlara yönelik tedavi verilir. Ateş düşürücüler, burun damlaları ve bol sıvı alımı sağlanmalıdır. Orta kulak iltihabı, sinuzit, bronşit gibi komplikasyonlara neden olabilir. Ateş iki üç günden uzun sürerse doktora başvurulmalıdır.

GRİP HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

Grip influenza virüsünün neden olduğu ağır bir infeksiyondur. Vücutta yaygın kas ağrıları, yorgunluk, ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve öksürük bulguları ile kendini gösterir. 3-6 gün sürer. Sinuzit, orta kulak iltıhabı, zatüreye neden olabilir. Belirtiler 10 günden uzun sürmüşse, 3 günden fazla yüksek ateş varsa, solunum sıkıntısı varsa, grip düzeldikten sonra tekrar ateş ve öksürük başlamışsa, çocuk yeterince sıvı alamıyorsa mutlaka çocuk doktoruna başvurulmalıdır. Tedavide ateş düşürücüler, burun açıcılar ve bol sıvı alımı önerilir. Özel bazı grip ilaçları bulunmaktadır ancak bunlar ağır grip vakalarında ve doktor kontrolünde verilir, her vakaya önerilmez. Korunmada hijyen kurallarına uyulmalı ve temas önlenmelidir. Aşısı vardır. Alerjik astım, konjenital kalp hastalığı gibi kronik hastalığı olan çocuklar, bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklar aşılanmalıdır. Aşı eylül sonu kasım ortasına kadar yapılabilir. %50-%80 koruyuculuk sağlar. Bir yıl koruyuculuğu vardır.

EL AYAK AĞIZ HASTALIĞI ÇOK ÖNEMLİ

El ayak ağız hastalığı çocuklarda özellikle sonbahar ve yaz aylarında bizim bölgemizde de cok yaygın görülen viral bir hastalıktır. Entero virüslerden coxsackie virüsü ile oluşur. Kuluçka dönemi 3 - 6 gündür. Hafif ateş, halsizlik, iştahsızlık ve boğaz ağrısı ile başlar. Ateşten 1 - 2 gün sonra ağızda yaralar oluşur. Bu yaralar avuç içi ayak tabanı ve kalçada da olabilir. Döküntülerin içleri sulu olabilir, kaşıntılıdır. Tedavide antibiyotiklerin yeri yoktur. Semptomatik tedavi ateş düşürücüler ve kaşıntı için antihistaminik şuruplar kullanılabilir. Aşısı yoktur.

ROTAVİRÜS İSHALİ YAYGIN HALE GELDİ

İki yaşın altındaki çocuklarda akut ishalin en sık nedenidir. Bulaşma ağız ve dışkı yolu ile olur. Rotavirüs oyuncaklarda ve eşyaların üzerinde bulunabilir. Temasla virüs alınır. Üç ayın altındaki bebekler anneden geçen antikorlar aracılığı ile daha az hastalığa maruz kalmaktadır. Kuluçka dönemi 1-3 gündür. Hastalık ateş kusma ile başlar, sık sulu ishalle devam eder. İshal 5-7 gün sürer. Özgül bir tedavisi yoktur. Sıvı alımı çok önemlidir. Sıvı kaybı olan ağızdan beslenemeyen çocukların mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Korunmada el yıkama ve enfekte kişilerle temas önemlidir. İki ayın üzerindeki bebeklere ilk dozu 3 aydan önce başlamak kaydı ile 2 veya 3 doz yapılabilir.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.