Alexa
banner314

Diyet yaparken bilinen yanlışlar neler?

Kilo vereyim derken sağlığınızdan olmayın! Diyet yaparken bilinen yanlışlar neler? 'Yemek değil meyve yiyorum demek' doğru mu? Canan Karatay cevap veriyor.

Diyet yaparken bilinen yanlışlar neler?
banner327
Akşam yemeği yerine meyve yiyerek diyet yapmayın.
Gece meyve yemek tehlikeli, kahvaltı ile tüketilebilir.
Meyve şekeri, karaciğerin yağlanmasının başlıca sebeplerinden biri...
Diyet yapanların sıklıkla kullandığı bir cümle vardır: "Akşamları yemek yemiyorum. Sadece meyve tüketiyorum." Aslında bunun yarardan çok zararlı olduğunu biliyor muydunuz? 

Prof. Dr. Canan Karatay , meyve tüketimi ile ilgili doğru bilinen yanlışları açıkladı.


-"Aç kalarak hiç kimse kilo veremez. Siz hiç bir şey yemeyip aç olarak gece saat 10'da bunu yerseniz maalesef karaciğeri yağlandırıyor. "

-"Ben meyvelere karşı değilim. Çok fazla tüketildikleri için ve de zamanlaması çok kötü olduğu için gece tüketildiğinde vücutta bozukluklara sebep oluyorlar. "

-"Çok aşırı tüketiliyor ülkemizde ve de gece yarısından sonra tüketiliyor. O yüzden tehlikeli. Ama sabah erken saatte kahvaltı ile tüketilebilir. "

"Siz geç yerseniz, hiç bir şey yemiyorum diye meyveye saldırırsanız, o yüzden karaciğeriniz yağlanıyor. Karaciğer yağlanması başladıktan sonra hastalıklar başlıyor. "

Prof Dr. Karatay, meyve şekeri, karaciğerin yağlanmasının başlıca sebeplerinden biri olduğuna ve meyvelerdeki fruktoza dikkat etmek için sağlık problemi olmasına gerek olmadığına dikkat çekti.

"Şeker hastası olalım ya da olmayalım önemli değil. İnsülin yükselince vücutta bütün hormanal denge altüst olmaya başlıyor."

Yaz mevsiminde bolca tüketilen kavun ve karpuzda fruktozun yüksek olduğunu hatırlatan Karatay, meyve tüketiminin öğlene kadar yapılması gerektiğini vurguladı.

"Tüketilen meyvelerin doğal olması lazım. Çok aşırı olmaması lazım. Tüketilme zamanı sabah ile öğle arasında olması lazım." 

samanyolu haber
Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2013, 23:20
YORUM EKLE

banner307

banner325