Alexa

Kıl dönmesine çözüm  

KONYA (İHA) - Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlhami Beyaztaş, kıl dönmesi hastalığıyla ilgili önemli bilgi verdi.

Kıl dönmesine çözüm  

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlhami Beyaztaş, kıl dönmesi hastalıklarında lazer tedavisinin halk arasında kansız ameliyat olarak bilindiğini belirterek, "Erken yapıldığı zaman gerçekten çok başarılı. Lazer tedavisinde hasta 10 dakikalık bir işlem sonucunda aynı gün evine, işine dönüyor" dedi.

Op. Dr. İlhami Beyaztaş, kıl dönmesinin, kıl folikülünün kuyruk sokumu denilen bölgede kıl kökünün iltihaplanması sonucunda oluştuğunu belirtti. O bölgede kist oluşması ve bu kistin daha sonra yaygınlaşarak diğer kılların da bu bölgeye hücum ederek kistleşip kronik bir hal aldığını da belirten Op. Dr. Beyaztaş, sürekli akıntıya ve iltihaba sebep olması ve artık bir kistlik oluşum haline gelmesinden dolayı kıl dönmesinin hastalarda büyük sıkıntıya sebep olduğunu ifade etti.
  
Op. Dr. Beyaztaş hastalığın tedavisi hakkında da bilgiler vererek, "Hastalığın akıntıyla, ağrıyla iltihaplandığı ve apseleştiği zaman mutlaka ilk etapta bu apsenin direnajının temizlenmesi ve ardından da tıbbi ilaç tedavisiyle tedavinin devam edilmesi gerekiyor. Bu iltihap eğer, kist tamamen çıkarılmazsa tedavi edilmezse bir süre sonra tekrar edecektir ve bu kronikleşecek. Kuyruk sokumu bölgesinde olduğu için bu tünel şeklinde fistür şeklinde diğer dokunun bel bölgesine ve kalça kısmının diğer yönlerine doğru da uzayabiliyor. Erken tedavi edilmediği zaman iş, tedavisi biraz daha zor duruma geliyor" dedi.


Op. Dr. Beyaztaş, tedavi yöntemleri arasında lazer tekniğinin halk arasında kansız ameliyat tekniği olarak bilindiğini ifade etti. Lazer tedavisinin erken yapıldığı zaman gerçekten çok başarılı olduğunu aktaran Beyaztaş, "Lazer tedavisinde hasta 10 dakikalık bir işlem sonucunda aynı gün evine, işine dönüyor. Mükemmel bir sonuç. Lazerin güzel tarafı, kıl içindeki oluşumları zaten temizliyoruz ve lazerle de kalan boşluğu kapatıyoruz. Yaptığımız işlem bu ve hastada gerçekten memnun kalıyor. Kansız olduğundan çok fazla ağrısı da olmuyor. Tekrar etme ihtimali de çok çok zayıf. Tek dezavantajı pahalı olması" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE