Alexa

Başkan Yılmaz; Süs Bitkilerinde Dolarlar Avrupalı Üreticilere Aktarılıyor

Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu Başkanı Taner Yılmaz, Büyüyen ve gelişen şehirleri ithal ağaçlarla süsleyerek, milyonlarca doların Avrupa üreticisine aktarılmaması gerektiğini savundu.

Başkan Yılmaz; Süs Bitkilerinde Dolarlar Avrupalı Üreticilere Aktarılıyor

 Taner Yılmaz, Büyüyen ve gelişen şehirleri ithal ağaçlarla süsleyerek, milyonlarca doların Avrupa üreticisine aktarılmaması gerektiğini savunarak, özellikle belediyelerin yerli bitkileri tercih etmelerine dikkat çekti.

Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu Başkanı Taner Yılmaz, "Can Verdiğimiz Topraklarda Üretilen Süs Bitkilerini Kullanalım! Milyonlarca Dövizi Yurtdışına Akıtmaya Değmez…" diyerek, Süs bitkilerinin sektörel olarak bitkisel üretim içinde çok önemli bir yere sahip olduğu, ekonomiye ise çok büyük katma değer sağlayan bir sektör olduğunu sözlerine ekledi.

Yılmaz; Türkiye’nin çok çeşitli Ekolojik bölgeye sahip bir ülke olduğunu, iklim ve toprak özellikleri bakımından süs bitkileri yetiştiriciliğine son derece uygun olduğunu ve aynı zamanda bir çok süs bitkisinin gen kaynağının  Türkiye olduğunu belirtti.

Türkiye’nin süs bitkileri yetiştiriciliğinde uygun iklimsel ve coğrafi koşulları, pazara yakınlığı ve ucuz işgücüne sahip olması gibi nedenlerle önemli avantajlara sahip olduğunu belirten Yılmaz; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye süs bitkileri üretimi itibariyle dünya üretiminde yaklaşık binde 7’lik bir paya sahip olduğunu kaydetti.Yılmaz; "İtalya, Almanya ve Hollanda üreticilerini kalkındıracağımıza yerli üreticilerini kalkındırmamız gerekir. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer belediyelerin resmi ve özel kurumlarının yerli üreticileri tercih etmeleri gerekmektedir. Yerli üreticilerin desteklendiği sürece ürün kalitesi olarak 5 yıl içinde yabancı üreticilerin kalitesinin yakalanacağına ve hatta bazı süs bitkilerinde Avrupalı üreticileri geride bırakacaktır" dedi.
  
Federasyon Başkanı Taner Yılmaz; Süs bitki üreticilerinin üretim konusunda değil satış konusunda muzdarip olduğunu ifade ederek,” Süs Bitkileri üreticilerimiz her bölgeye uygun bitki yetiştirebilecek ve her türlü süs bitkisini üretebilecek kapasite ve durumdayken ithal ürünlerde patlama yaşanmakta ve yerli üreticilerimiz desteklenmemektedir. Milyonlarca doların Avrupalı üreticilere aktarılmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Yerli üreticilerimizi desteklemek durumundayız’ dedi. 

Görselliği ön planda tutan Belediyelerin tercihlerini yerli malından yana kullanmaları gerektiğinin özellikle altını çizen Yılmaz; Büyüyen ve gelişen şehirleri ithal ağaçlarla süsleyerek, milyonlarca doların Avrupa üreticisine aktarılmaması gerektiğini öne sürdü.
 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2017, 23:52
YORUM EKLE