Alexa

Hak-iş İl başkanı Ziya Uzun'dan Deveci'ye Cevap: Başımız Dik!

Hak-iş İl başkanı Ziya Uzun, Deveci'ye yanıt vererek, "Şapkanın ve bir sendikadan yana taraf olmanın izahını istiyoruz. Sendika üyeliği nefes alıp vermek kadar çalışanların anayasal hakkıdır. " dedi.

Hak-iş İl başkanı Ziya Uzun'dan Deveci'ye Cevap: Başımız Dik!

Atakum Belediyesi Başkanı Cemil Deveci'nin “Meslek hayatım boyunca yıllardır işçi ve emekçilerin yanlarında bulunarak, işçi haklarının savunulması için mücadele verdim. Yapılan açıklama algı operasyonu yapmak için yapılmıştır ve gerçeği yansıtmamaktadır. Atakum Belediyesi işçilerinin 4 aydır maaşları ödenmiyorken neredeydiniz.” ifadelerine karşı, Hak-iş İl başkanı Ziya Uzun, "Hizmet-İş Sendikası olarak kimseyi hedefe koymuyoruz. Şapkanın ve bir sendikadan yana taraf olmanın izahını istiyoruz." dedi.

Şapka takmanızı ve hedef göstermenizi doğru bulmuyoruz!

Sendika üyeliği nefes alıp vermek kadar çalışanların anayasal hakkı olduğunu söyleyen Uzun, "Seçim arefesin de bir sendikayı işaret edercesine şapka takmanızı ve hedef göstermenizi doğru bulmuyoruz; eleştirdik, eleştirmeye devam edeceğiz. Atakum Belediyesi’nde çalışan emekçilerin ücretlerini daha yeni yeni ülke seviyesine yaklaştırmıştık. ‘İmzamız işçinin kararıdır’ düsturuyla idareyle bir olup kapalı kapılar ardında imza atmadık. İşçiyle hareket ettik. Sendikamız üyesi işçi arkadaşlarımızla herhangi bir problem söz konusu değilken, ‘bu sendika değişikliği neden, diye sormazlar mı?" dedi.

"Emeğe olan iyi niyetinizi neden göremiyoruz?"

Atakum İmar İnşaat Şirketi ile ilgili de konuşan Uzun; "Önceki yönetim 696 sayılı K.H.K.nın dışında bir uygulama yapmayacağını ifade etmişti. Durum böyleyken şirketin öz kaynaklarıyla maaş almakta olan 250 civarı işçi arkadaşlarımızla olan toplu iş sözleşmesi, duyarsızlık ve seçim dolayısıyla aksamış, fakat süresi dolmamıştı; dolayısıyla yeni idareye kalmıştı. Mademki siz emeğe saygı duyuyorsunuz, neden arabulucu sürecinde anlaşamıyoruz? Emeğe olan iyi niyetinizi neden göremiyoruz? 696’nın bile altında bir ücrete imza istiyorsunuz. Burada iyi niyet göremiyoruz." dedi.

"Emekçiyi ve onun alın terini her platformda savunduk"

HİZMET-İŞ Sendikası olarak böyle bir toplu iş sözleşmesine imza atmalarının mümkün olmadığını belirten Başkan Uzun; "Üyelerimiz ve ailelerine karşı sorumluluklarımızdan vazgeçemeyiz. Sunduğunuz teklif, emekçiye ihanet olmaz mı? Onlara reva gördüğünüz ücretle siz yaşayabilir misiniz? HİZMET-İŞ Sendikası hiçbir üyesini sahipsiz bırakmaz, bırakmayacaktır. Emeği, emekçiyi ve onun alın terini her platformda savunduk, savunmaya devam edeceğiz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 21:49
YORUM EKLE