Alexa

Samsun'da Akılcı İlaç Kullanımı Semineri

Ecz. Hilal Karaca; “Akılcı İlaç Kullanımı/Akılcı Antibiyotik Kullanımı” konularında öğrencileri bilgilendirdi.

Samsun'da Akılcı İlaç Kullanımı Semineri

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen Akılcı Antibiyotik Kullanımı bilgilendirme toplantsında Ecz. Hilal Karaca konuştu.

Antibiyotiğin yanlış kullanımına karşı toplumda bilgi ve farkındalığın artırılması yönelik Samsun Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlüğü tarafından Sema-Cengiz Büberci Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim düzenlendi.

“Akılcı İlaç Kullanımı/Akılcı Antibiyotik Kullanımı” konularında öğrencilere bilgi veren; Ecz. Hilal Karaca;Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyumunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, advers (zararlı) olay görülme sıklığının artmasına, tedavi maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle “Akılcı Antibiyotik Kullanımının” konusunda toplum bilincinin artırılmasında çok önemlidir."dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2017, 11:59
YORUM EKLE