Alexa

Samsun Türk Ocağı Baykara Meclisi Sohbetlerinin Bahar Dönemi Başladı

Samsun Türk Ocağının düzenlediği haftalık Baykara Meclisi Sohbetlerinin bahar dönemi başladı.

Samsun Türk Ocağı Baykara Meclisi Sohbetlerinin Bahar Dönemi Başladı

Samsun Türk Ocağının her hafta düzenlediği Baykara Meclisi Sohbetlerinde bahar dönemi başladı.Baykara Meclisinin buhaftaki konuğu, Ahmet Kökdemir, kitap okumanın faydalarını dile getirdi.

Her hafta Çarşamba akşamı düzenlenen  sohbetlerin  bu haftaki konuğu, konuşmacısı OMÜ Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğretim üyesi Ahmet KÖKDEMİR,  "Nasıl Okusak?" başlığını taşıyan sohbette okuma uğraşında izlememiz gereken yol haritası konu edinildi.

Sohbetin başında takdim konuşması yapan şube reisi Doç. Dr. Serkan ŞEN okumadan yazmakta, bilmeden konuşmakta sakınca görmeyenlerin fikir hayatımıza yön vermeye kalkıştığı bir dönemde kitaplı toplum olmanın gereği için çaba sarf etmemiz gerektiğini dile getirdi. Ardından konuşmasına başlayan Ahmet KÖKDEMİRNe bulursanız okuyun” tavsiyesinin isabetli bir görüş olmadığı vurgulayarak böylesi bir yaklaşımın özellikle gençleri yanlış istikametlere yönlendirebileceği vurguladı.

Ülkemizin okuma alışkanlığının düşüklüğü ile gelişmişlik oranlarımız arasındaki ilgiye dikkat çekerek gençlerin okuma zevkini kazanmalarında doğru yazar ve doğru eserle buluşabilmelerinin şart olduğunu, yazar sıfatıyla meşhur edilen her ismin sorgulanmadan okuma listelerine dahil edilmesinin yanlışlığını dile getirdi.

Özellikle eğitimcilerin iyi birer okur olmaları gerektiği, ismini duydukları her yazarı ve romanı öğrencilerine tavsiye etmemeleri, ailelerin ise küçük yaştan itibaren çocuklarıyla kitap üzerinden iletişim kurabilecek ortamlar oluşturmaları gerektiği tespitini paylaştı.

Cinsiyet, yaş grubu, okuma geçmişi gibi faktörlerin tavsiye edilecek kitabı belirlediğini kaydederek yeter ki doğru yerden yakalamasına bilelim kitabı sevmeyecek kişi olmaz iddiasını destekleyen tecrübelerini aktardı.

Dileyen herkese Eğitim Fakültesindeki odasının kapılarının açık olduğunu ifade ederek okumak isteyene mihmandarlık etmekten mutluluk duyacağını söyledi. Soru cevap faslıyla sohbet sona erdi.    2017_Bahar_konferans programı

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2017, 13:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa sağlam
mustafa sağlam - 3 yıl Önce

adam gibi adam Kökdemir hocamıza saygılar sunuyoruz. İyi bir eğitimci olmayı ve adam gibi adam olmayı kendisinden öğrendik.

banner325