Alexa
banner314

Prof. Dr. Tarhan; “Merak ve hayret duygusunu artıran işler yapın”

Üsküdar Üniversitesi 6. Biyomühendislik ve Genetik Günleri,akademi ve bilim dünyasından uzmanları ve sahada çalışan profesyonelleri öğrencilerle bir araya getirdi.

Prof. Dr. Tarhan; “Merak ve hayret duygusunu artıran işler yapın”

Onursal Başkanları Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay olan kongreye öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Üsküdar Üniversitesi 6. Biyomühendislik ve Genetik Günleri’ne katılan ABD Nevada Üniversitesi’nden Makine Mühendisi Prof. Dr. Yunus Ali Çengel mühendislere önemli tavsiyelerde bulundu. “Mühendislik inovasyondur, mühendis, olmayan şeyleri yapmak ve var olanları iyileştirmek için vardır” diyen Çengel, önümüzdeki yıllarda ayakta kalmak isteniyorsa robotların yapamayacağı işlere odaklanılması gerektiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Nevzat Tarhan ise dünyada iddialı olmak için Ar-Ge konusuna kafa yormanın ve bu konuda yatırımın şart olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Biyomühendisliğe yapılacak yatırımlar uzun vadeli”

Üsküdar Üniversitesi Altunizade Yerleşkesi Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda düzenlenen kongrenin açılış konuşmasını yapan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kuruldukları tarihten bu yana Ar-Ge’ye büyük önem verdiklerini, biyomühendisliğe yapılacak yatırımların kısa değil uzun vadeli olduğunu belirterek “Biyomühendislik ve genetik birçok kimsenin öneminin farkında olmadığı ama gittikçe değeri anlaşılan hatta G20’de bilim politikaları belirlenirken ele alınan bir konu. Bilginin hesaplanabilmesi, veri madenciliği konusu. Burada sadece rakamlar yok sezgisel hesaplamalar da var. Birçok keşif sezgisel olarak ortaya çıkmış. Önce zihinsel odaklanma, sonra duygusal yoğunlaşma gerekiyor. Zihinsel odaklanma, duygusal yoğunlaşma birleştiği zaman keşif ortaya çıkıyor. Veri madenciliğinde birçok keşif bununla oluyor” dedi.

 “Merak ve hayret duygusunu artıran işler yapın”

Üsküdar Üniversitesi olarak projeleri desteklemek için çaba sarf ettiklerini ve nitelikli ortamı sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Tarhan, “Dünyada Ar-Ge’ye yapılan yatırım % 3 devlet bütçesinden Türkiye’de halen % 1. Türkiye’de son senelerdeki desteğe rağmen %1’i bile bulmadı maalesef. Eğer biz dünyada iddialı olmak istiyorsak Ar-Ge konusuna kafa yormadanbu konuda yatırım yapmadan, zihinsel önyargıları dağıtmadan dünyada söz sahibi olamayız. Hamasetle maalesef bilimde ilerleme olmuyor. Bunun için araştırma yapacağız, yaptığımız işi yayınlayacağız ve sabırla bekleyeyeceğiz. Veri madenciliğinde iki kritik kelime var; biri merak ve hayret duygusu, ikincisi zaman ve sabır duygusu. Bu iki sezgiye sahipsek sonuç alırız. Bu nedenle genç arkadaşlarımıza merak ve hayret duygusunu artıran işler yapmalarını ve bunun için de acele etmemelerini, sabırlı olmalarını tavsiye ederim” diye konuştu.

Prof. Dr. Tayfun Uzbay: “Buradaki hocaları geleceğiniz için dinleyin”

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay da bu etkinliğin öğrenciler açısından çok verimli geçeceğine inandığını belirtti. 

Prof. Dr. Yunus Ali Çengel: “Robotların yapamayacağı işlere odaklanmalı”

Üsküdar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi, ABD Nevada Üniversitesi’nden Makine Mühendisi Prof. Dr. Yunus Ali Çengel, “Mühendisliğin Geleceği ve Geleceğin Mühendisliği” başlıklı sunumunda mühendisliğin sürekli değişim ve gelişim gösteren bir alan olduğunubelirtti.

Dr. Mutlu Topal: “Çalışmaya ve öğrenmeye hevesli eleman açığı var”

Dr. Mutlu Topal ise 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi ile başladıkları iş birliği çalışmaları sonucu Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi bünyesinde kurulan Aşı Ar-Ge Laboratuvarı’nda yaptıkları çalışmalardan bahsetti.

6. Biyomühendislik ve Genetik Günleri’nde Prof. Dr. Engin Ulukaya, Prof. Dr. Yusuf Tutar, Burçak Aksöz ve Can Garipoğlu da sunumlarıyla katıldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2018, 02:40
YORUM EKLE

banner307

banner313