Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün liderliğinde, Muharrem ayı vesilesiyle geleneksel hale gelen Aşure Günleri, Kültür Sitesi'nde gerçekleştirildi.Manisa Büyükşehir Belediyesi, Muharrem ayı dolayısıyla düzenlediği geleneksel aşure günleri etkinliği, Kültür Sitesi önünde devam etti.
Aşure dağıtım törenine
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Palabıyık, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ergün Aksoy, MHP İl Başkanı Cüneyt Tosuner, Ülkü Ocakları İl Başkanı Emirhan Sallıtepe, Daire Başkanları ve meclis üyeleri katıldı.Aşure dağıtımı öncesinde katılımcılar ellerini semaya açarak dualar okudu. Duaların ardından konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Palabıyık, Başkan Cengiz Ergün'ün öncülüğünde geleneksel hale gelen aşure günlerinde yapılan hayrın kabul olmasını temenni etti. Bu konuşmanın ardından vatandaşlara aşure ikram edildi. Katılımcılar, bereketin sembolü olarak kabul edilen aşureden alarak Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne ikramlarından dolayı teşekkür ettiler.
![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2023/08/64d2a883027e2.png)
Aşure Günü nedir?
Aşure Günü, İslam kültüründe Muharrem ayının onuncu gününe denk gelen özel bir gündür. Muharrem ayı, İslam takviminin ilk ayı olup, Müslümanlar için kutsal bir ay olarak kabul edilir. Aşure Günü ise bu ayın onuncu günüdür ve farklı coğrafyalarda ve kültürlerde çeşitli anlamlar taşıyan bir gün olarak kutlanır.Aşure Günü, pek çok İslam ülkesinde ve toplumunda özellikle aşure adı verilen bir tatlı çeşidinin yapılması ve paylaşılmasıyla kutlanır. Aşure, içinde birçok farklı malzemenin bulunduğu, türlü türlü malzemelerin kaynatılması sonucu elde edilen bir tatlıdır. Farklı inançlara ve geleneklere göre aşurenin yapımı ve içeriği değişiklik gösterebilir.
Aşure Günü aynı zamanda İslam geleneğinde peygamber Hz. Nuh'un gemisinin tufandan kurtulduğu ve gemideki insanların açlıkla mücadele ederken aşure tatlısını yaptığına dair bir hikayenin anlatıldığı bir gün olarak da bilinir. Bu nedenle aşure, dayanışma, yardımlaşma ve paylaşma gibi değerlerin vurgulandığı bir gün olarak kabul edilir. Birçok topluluk, aşure gününde akraba ve komşularıyla bir araya gelerek aşure tatlısını paylaşır ve yardımlaşmanın önemini hatırlar.Aşure Günü, farklı ülkelerde ve topluluklarda farklı şekillerde kutlanabilir, ancak genel olarak birlik, beraberlik, yardımlaşma ve hayırseverlik değerlerini ön plana çıkaran bir gündür.