Alexa
banner314

En Seçkin TİM'ler; JOPER, JÖAK, PÖH Karadenizde PKK İzi Sürüyor

Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı Jandarma Özel Operasyon Komutanlığı (JOPER) Timleri, Gümüşhane, Trabzon ve Giresun illerinin kritik bölgelerinde teröristlere göz açtırmıyor. Diğer taraftan, Seçkin Özel Timler, JÖAk ve PÖH'de bölgede operasyonda...

En Seçkin TİM'ler; JOPER, JÖAK, PÖH Karadenizde PKK İzi Sürüyor
banner327

PKK, Doğu ve Güneydoğu’da uğradığı başarısızlıkları gölgelemek için 12 Eylül öncesinden kalan sol tabanı harekete geçirmek için çalıştıkları Karadeniz’de  hayalleri kabusa dönüşmeye devam ediyor. Karadeniz Bölgesine ilk olarak 1993 yılında gelen, PKK, TDP, KONGRA-GEL, KADEK isimleriyle faaliyet gösteren, DHKP-C ve TİKKO terör örgütlerinden lojistik destek alan terör örgütünün Karadeniz hayali sürekli başarısızlakla neticeleniyor.

PKK ve uzantı örgütlere karşı başlatılan operasyonlar bütün hızıyla devam ederken, Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı Jandarma Özel Operasyon Komutanlığı (JOPER) Timleri  de operasyonlara katıldı. Diğer taraftan, polis özel harekat ekipleri (PÖH) ve Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) Timleri de Giresun kırsalına kaydırılarak operasyonlara katılıyor.

Yaban hayatını görüntülemek için ormanlık alanlara kurulan fotokapanlara son 10 gün içerisinde yakalanan teröristlerin görüntüleri incelemeye alınırken, teröristlerin kaçış güzergahlarında tedbir alındı. 5 Nisan’da yaşanan sıcak çatışmada bir teröristin yaralandığı bilgisine ulaşan ekipler, hassas burunlu köpeklerin yanı sıra teröristlerin izini ararken, havadan insansız hava araçlarıyla bölge taranıyor.

Terörle mücadele çalışmaları kapsamında geçtiğimiz yıl ilk kez Trabzon'un Maçka ilçesinde Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik ve 15 yaşındaki Eren Bülbül'ü şehit eden PKK'lı teröristleri etkisiz hale getirmek için gelen Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı Jandarma Özel Operasyon Komutanlığı (JOPER) Timleri, geçtiğimiz günlerde 1 tabur olarak Ankara’dan gelerek yeniden Maçka'da operasyonlara başladı. 

JOPER’in yanı sıra yine TSK’nın en seçkin askerleri arasında gösterilen Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) Timleri de Giresun kırsalına kaydırılarak operasyonlara katılıyor. Giresun kırsalında son günlerde ciddi bir hareketlilik tespit edilirken, operasyonların Kürtün-Doğankent arasındaki bölgede yoğunlaştığı kaydedildi. Jandarma timlerinin operasyonlarına polis özel harekat ekipleri (PÖH) de destek veriyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 13:01
YORUM EKLE

banner307

banner325