Yandex Metrika

Oktay Demir: Samsun'a Yeni Vizyon

MHP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Oktay Demir; Kapsamhaber köşe yazısında Samsun'u değerlendirdi.

Oktay Demir: Samsun'a Yeni Vizyon
23 Aralık 2013 Pazartesi 23:47

1950-1960’lı ve 70’li yıllarda bölgenin ticaret merkezi olarak tanımlanan Samsun;devlet yatırımlarıyla öne çıkan,istihdam konusunda,katmadeğer yaratabilen,bölgenin cazibe merkezi olan bu sebebiylede göç alan il olmuştur. O zaman ki istatistiklerde Türkiye’nin ilk 10 ili arasında 7.sıradadır. Bu durum ticarette, tarımda, kültürde,eğitimde,sanayide ve sanatta etkili olmuş gerek girişimciler gerekse büyük firmalar Samsun’u üs olarak kabul etmiştir.Gerek ticaret gerekse sanayideki gelişmeler aynı zamanda istihdam açığını kapatmış ve gelir seviyesini yükseltmiştir. Tabiki bu dönemde ekonomiyi tetikleyenlerde ki büyük pay, devlet yatırımlarıydı.

80’li yılların ikinci yarısında liberal ekonomik politikaları haliyle KİT’lerin ve devletin direkt yatırımlarını ikinci plana atılıp özel sektörü öne çıkardı. Şirketleşme,markalaşma ve kişisel atılımlar destek ve teşvik gördü. Bu dönemde Samsun ekonomisi buna uyum sağlayamadı.Bu dönemde Türkiye’de ki bazı illerin öne çıktığını görüyoruz. Bunların gelişmesinde ilk işlevi sağlayan Belediyeler,TSO’ları,Esnaf Odaları ve STK’lar oldu.Samsun bu manada sınıfta kaldı.Gelişim hızı azalan Türkiye’de ki iller arasında ki istatistiki değerlerde geri düşen Samsun kişi başına düşen gelirde de çok gerilere düştü.
 
90’lı yıllarda ekonomide ki ve toplumun sosyal yapılardaki ahlaki çöküşü Samsun’u da etkiledi. Samsunda hırsızlık,gasp,cinayet,uyuşturucu kullanma oranları arttı. Global ekonominin öne çıkışı ve SSCB’nin çöküşünü de iyi değerlendiremedi.Türkiye’de ki büyük firmaların iletişim ve nakliye hızıyla bölgedeki ağırlığını hissettirmesi ithalatın fazlalaşması Samsun’da zorlanan ticareti iyice geriye itti. Liman ve demiryollarının hantal yapısıda buna eklenince Samsun Türkiye’de ki çizginin altında ki bir ile dönüştü. Tütünün ve fındığın kotalandırılmasıyla geliri düşen Samsun ekonomisi istihdamın ve sosyal yapıdaki bozuklukların artmasına neden oldu. 90’lı yıllarda ki terör ve ekonomideki kötü gidişin baskısı yerel yöneticiler ve devleti yeni çıkış yolları aramaya ittiğinde ve bir çok belediyeninde bua paralel olarak hareket etmeye başladığında Samsun Belediyesi hala strateji bile geliştirememişti. STK’lar,Sanayi Ticaret Odaları ve Sanayi ile uğraşanlar da şehrin dinamiklerini harekete geçirmekte yeterli olamadı. DEVAMI
 

Oktay Demir: Samsun'a Yeni Vizyon Başlıklı Haber Samsun Haberleri Kategorisinde Yayınlanmaktadır. Samsun'daki Gelişmeleri Yakından Takip Etmek ve Benzer Nitelikteki Güncel Samsun Haberleri İçin Samsun Haberleri Kategorisini Ziyaret Edebilirsiniz.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.