28.05.2021, 20:28

'2 Türkçe'miz Var, Tam '6 Lider'

 (“Türk Dünyâsı Türkçesi” üzerine bir “acı tespit/taşlama”

Saygıdeğer Okuyucularımız!..
Bilindiği üzere, bundan önceki  “Doğu Türkistan: Uygurya” ve “Stalin’den Putin’e, Zulümler Katar-Katar” başlıklı köşe yazılarımızda; “Bafra” ilçemizde 5 yıl önce yayın hayâtına başlamış ve içinde bulunduğumuz bu aya kadar da tam 26 sayı yayınlanmış bir dergi” olan  “EDEBİCE-Fikir Sanat Edebiyat Dergisi”nden ve bunun “Genel Yayın Yönetmenliği”ni “Sn. Yaşar Vural” Beyin yapmakta olduğundan bahsetmiş, “Bahar 2021” tarihli bu son sayısında Sn. “Kutlu Altay Kocaova” tarafından kaleme alınmış “Doğu Türkistan ve Çin Megalo İdeası” makâlesi ile “Kırım Tatar Edebiyatı ve Sanatı” üzerine yazan “Sn. Zafer Karatay”ın bir araştırmasına yer vermiş idik.
 Adı geçen derginin 57-59’uncu sayfalarında ise bu defa karşımıza “Millî Kültür ve Sanat”ımızın “Yüzakı” isimlerinden, “OMÜ Emekli Öğretim Görevlisi, Şâir ve Yazar, Üstâd Ağabeyimiz: M. Hâlistin Kukul” çıkmakta ve O’nun “Türk Dünyâsı Türkçesi” başlığı altında toplanmış, bir kısmı daha önce “Yeni Türkiye Dergisi Tükçe Özel Sayısı”nda, Aralık 2013 tarihinde yayınlanmış, örnek tespit-teşhis ve çâreler ihtiva eden makâlesi çıkmakdır.
Hoca’mız, “Adriyatik’ten Çin Seddine”; “Türkiye”den anavatanları olan “Azerbaycan”, "Özbekistan”, “Kırgızistan”, “Türkmenistan”, “Doğu Türkistan/Uygurya”, “Güney Türkistan/Pakistan” ve “Güney Azerbaycan” ile “Kuzey Kıbrıs”tan “Balkanlar”a, “Kırım”dan “Kerkük”e ve diğer “Türkçe Mekânları”na kadar “Dilimiz’in Müştereklik” kazanması ve dahi “ilim dallarında ve bilhassa söz san’atlarınde kendisi ispat etmesi” için nelerin yapılması icap ettiğine dair “60 Yıllık Tecrübe”si ile yazmaktadır.  

“Dergi”nin mutlaka temin edilmesi, bulamayanlar için “İnternet/Genelağ”dan bu makâlenin indirilerek okunması tavsiyesini yaptıktan sonra aşağıda okuyacağınız şiirimize de mevzu olan ve 26-27 Nisan 2001 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen “Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi”nden bahsetmek istiyoruz. Sn. Kukul Hoca’mız buna Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Devlet Başkanı Askar Akayev, Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı ile birlikte Özbekistan Meclis Başkanı Erkin Halitov’un katıldığını, bizi de Cumhurbaşkanı A. Necdet Sezer’in temsil ettiğini belirtmekte ve işin can alıcı noktası sâdece Türkiye ve Azerbaycan liderlerinin “Türkçe” konuştuğunu, diğerlerinin ise “Rusça” ile hitap ettiğini dile getir

O’nun kadar bizi de oldukça üzen bu mes’ele hususundaki düşüncelerimizi, aşağıda okuyacağınız mısralara döktük; diyoruz ve bu şiirimizi de Sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kalbî sevgi ve saygılarımızla… 

 (***)
“300 Milyon” deriz, “Türklük Dünyâsı”;
“2 Türkçe”miz var, tam “6 Lider”;
“Liderler Zirvesi”: “Türkçe’nin Yası”;
“4 Lider” yaşattı bize bin keder!..

“Kazak”, “Kırgız”, “Türkmen”; bir de “Özbek” var; 
Bu “Liderler Rusça” danışmaktalar; 
“Kardeşliğe” bundan, çok büyük zarar; 
“2/İki”, “2/iki” daha, elbet “4” eder!..

Merhûm “Vahabzâde”, üstâd “Bâkiler”;
“Kukul Hoca”m gibi, hep “Öndekiler”;
Onların teşhisi, bu derdi siler; 
“Uydurukça” var ya, “Asırlık Keder!..”

“Dil Üstü”nden “Dîne”, “İnce Vurmalar”;
“Agop-Ataç”vari, şu “afkurmalar”;
“Sel”li “sal”lı bir de, “Tabut Kurmalar”;
“İlk’e İngilizce”, beter mi beter!..

“Milli Eğitim”i, “Maarif” etmek; 
Şu “Cep Lisanı”nı, mutlak terketmek; 
“Ana Okulu”na, “Türkçe”yle gitmek; 
Bu “Kararlar” bizi, bak “Adam” eder!..

KAYIKÇ’Ali der ki, “Doğru gitmeli…
…‘2 Türkçe’mizi, ‘6’ etmeli…
…‘Uydurukça’ları, hep terketmeli…
…‘2/iki’ kere ‘2/iki’, elbet ‘4’ eder!..”

DEREBAHÇELİ/ALİ KAYIKÇI


 

Yorumlar (0)