30.08.2021, 10:05

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

Milletimizin bağımsızlık uğuruna gösterdiği azim ve kararlılığın tüm dünyaya ilan edildiği, Anadolu’nun edebi yurdumuz olarak bir kez daha tescillendiği büyük zaferimizin 99’uncu yıl dönümünü kutlamanın onur ve gururunu yaşıyoruz. Bu şanlı yurdumuzun düşman işgalinden kurtuluşunu müjdeleyen 30 Ağustos zafer bayramı tarihimize damgasını vurmuş eşsiz bir kahramanlık örneğidir.

Şimdi artık yeni kuşaklarımız için eğitimde, sağlıkta, kültür ve bilimde yeni zaferler kazanmak, bu zaferleri tüm dünyaya duyurmak için şevk veren 30 Ağustos zafer bayramımız kutlu olsun! Bugün neyimiz varsa, eğer bağımsız bir ülke kurmuşsak, hür vatandaşlar olmuşsak, şerefli insanlar gibi dolaşıyorsak, ülkemizi Batı'nın, vicdanımızı ve düşüncelerimizi Doğu'nun pençesinden kurtarmışsak, hepsini, her şeyi 30 Ağustos Zaferine borçluyuz. Büyük Taarruz, silahta ve parada tüm yoksulluğa rağmen yürekle, bilekte akılda zenginlikle zafere ulaşılmıştır.

Bugün neyimiz varsa, eğer bağımsız bir ülke kurmuşsak, hür vatandaşlar olmuşsak, şerefli insanlar gibi yaşıyorsak, ülkemizi Batı'nın, vicdanımızı ve düşüncelerimizi Doğu'nun pençesinden kurtarmışsak, demokratik ve laik bir cumhuriyet kurmuşsak hepsini, her şeyi 30 Ağustos Zaferine borçluyuz.

"Verdiğim sözü yerine getiremedim"

Sonraki yarım saatte Çiğiltepe'yi düşman askerinden alamayan Albay Reşat Bey, ''Verdiğim sözü yerine getiremediğim için yaşayamam'' diyerek beylik tabancasıyla intihar etti.

Mustafa Kemal Paşa'ya, Çiğiltepe sırtlarında çarpışan 57'nci Tümen Komutanlığını yeniden telefonla aradığında Albay Reşat Bey'in intihar ettiği söylendi ve ''Yarım saat zarfında o mevkiyi almaya size söz verdiğim halde, sözümü yapamamış olduğumdan dolayı yaşayamam'' yazdığı notu okundu. Çiğiltepe, Albay Reşat Bey'in ölümünün 15 dakika sonrasında düşman askerlerinden kurtarıldı.

Büyük Taarruz, silahta ve parada tüm yoksulluğa rağmen yürekle, bilekte akılda zenginlikle zafere ulaşılmıştır. Bu vatan için ödenen bedeller ne yazık ki zaman zaman unutuluyor. Cumhuriyet öyle kolay kazanılmadı. Bu cumhuriyeti öyle kolay da bölüp parçalamaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Kurtuluşun, cumhuriyetin ve demokrasinin bedelini çok ağır ödeyen tek ülke Türkiye Cumhuriyeti'dir. Bu bedeli bugün de ödemeye hazırdır. Ama hiç kimse heveslenmesin; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar korumak ve yüceltmek, bu ülkede yaşayan herkesin namus borcudur. Biz, Çanakkale'de tarihi kanla yazdık, 30 Ağustos'ta binlerce şehit verdik. Vatanımızı korumak için gerekirse bugün yine şehit verir yine tarih yazarız!

En büyük zaferimiz olan 30 Ağustos Zafer Bayramımız tüm ulumuza kutlu olsun...

Yorumlar (0)
banner442