18.10.2021, 20:44

Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanmasının üzerinden 30 yıl geçti

Bugün Azerbaycan'ın bağımsızlığının yeniden kazanılmasının 30. yıl dönümü.

Yetmiş yıl boyunca Sovyet İmparatorluğu'nun bir parçası olan Azerbaycan Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti'nin 18 Ekim 1991 tarihli toplantısında, "Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Devlet Bağımsızlığına Dair Anayasa Yasası" kabul edildi.

Resmi kaynaklara göre, Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti, 28 Mayıs 1918'de Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Konseyi tarafından kabul edilen Bağımsızlık Bildirgesine dayanarak, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin demokratik ilke ve geleneklerinin devamı ve 1991 Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti, 30 Ağustos Deklarasyonu rehberliğinde, bu Anayasa Yasasını kabul eder. Ve Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti'nin devlet yapısının, siyasi ve ekonomik yapısının temellerini oluşturur.

29 Aralık 1991'de Azerbaycan'da ülke çapında bir referandum yapıldı. Referandum oylamasına bir soru yazıldı: "Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti tarafından kabul edilen "Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Devlet Bağımsızlığı Hakkında" Anayasa Yasasını destekliyor musunuz? Azerbaycan halkı oybirliğiyle cumhuriyetin bağımsızlığını destekledi.

Mayıs 1992'de Milli Meclis, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin milli marşını (müziği Üzeyir Hacıbeyov'a, sözleri Ahmed Javad'a ait), kısa bir süre sonra üç renkli bir bayrağı ve içinde alev olan sekiz köşeli bir yıldız bulunan bir devlet amblemini onayladı.

18 Ekim 1992'den beri Azerbaycan Devlet Bağımsızlık Günü olarak kutlanmaktadır. 2006 yılına kadar ülkede 18 Ekim iş günüydü. Milli Meclis tarafından Aralık 2006'da İş Kanunu'nda yapılan değişiklikten sonra 18 Ekim Bağımsızlık Günü, 12 Kasım Anayasa Günü ve 17 Kasım Ulusal Uyanış Günü tatil olarak tutulmuş, ancak iş günü olarak kabul edilmiştir.

Milli Meclisin 15 Ekim 2021 tarihinde kabul ettiği "Bağımsızlık Günü" kanununa göre 28 Mayıs Bağımsızlık Günü, 18 Ekim ise Bağımsızlık Günü ilan edildi. Bağımsızlık Günü (28 Mayıs) iş günü değildir. Bağımsızlık Günü (18 Ekim) bir çalışma günüdür. Azerbaycan'da daha önce 28 Mayıs Cumhuriyet Bayramı ve 18 Ekim Devlet Bağımsızlık Günü olarak kutlanıyordu.

Böylece yetmiş yıl sonra Azerbaycan Sovyet imparatorluğunun pençelerinden kurtuldu. 30 yıldır bağımsız bir ülke olarak yaşıyor ve gelişiyor. Bugün Azerbaycan, güçlü ekonomisi ve güçlü ordusuyla dünya güçleri arasında değerli bir yere sahiptir. Yaşasın Azerbaycan, yaşasın bağımsızlığımız!

Yorumlar (0)